„Pracownia Innowacji Technologicznych” powstała w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym


Na terenie otwartego 1 września Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym niedawno uruchomiona została „Pracownia Innowacji Technologicznych”. Pomysłodawcą jej stworzenia jest Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców,  główny animator tak ambitnego i perspektywicznego w swym zamyśle przedsięwzięcia. Tarnowscy przedsiębiorcy przekazali zarówno pieniądze, za które kupiono wyposażenie, jak i niezbędne elementy wyposażenia w formie darowizny. Swój niebagatelny wkład włożyły również osoby prywatne przekazując na ten cel pieniądze.

Tarnowskie firmy, które wzięły udział w wyposażeniu pracowni to: Haverford Institute Publicznej Socjologii, Fabryka Mebli Balma, Schattdecor, Progressio,  Gusma,  Ridex,  Hebo, Tarmet, Grafiti, Kimball Electronics oraz  Saueressig.

Partnerami pracowni w zakresie wsparcia merytorycznego i technologicznego są: Festool – producent elektronarzędzi dla przemysłu – KLASA FESTOOL,  Balma producent mebli biurowych,  Noti producent mebli tapicerowanych.

Do akcji włączyła się także firma  Leroy Merlin – market budowlany w Swadzimiu oraz Strima – dostawca kompletnych rozwiązań  dla przemysłu tekstylnego.

Założenia funkcjonowania „Pracowni Innowacyjnych Technologii” są następujące:

– wyposażenie uczniów w wiedzę o narzędziach do ręcznej obróbki drewna, metalu i tworzyw sztucznych, w tym sposobach łączenia różnych materiałów oraz niezbędnej wiedzy z zakresu elektroniki i elektrotechniki,

– zapoznanie adeptów pracy w przemyśle z najnowocześniejszymi elektronarzędziami, z którymi będą mieli do czynienia w swej przyszłej pracy,

– nauczenie młodzieży praktycznej i bezpiecznej obsługi zarówno narzędzi ręcznych, jak i wysoce zaawansowanych technologicznie elektronarzędzi.

– realizacja konkretnych projektów użytkowych łączących na zasadzie synergii wiedzę i umiejętności wykonania gotowych produktów obejmujących stolarstwo, elektronikę, elektrotechnikę oraz wykorzystanie do ich wykonania dostępnych technologii informatycznych.

– ugruntowanie prawidłowych zachowań młodzieży w warsztacie pracy w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

– przygotowanie i nadzór merytoryczny nad uczniami będącymi uczestnikami olimpiad szkolnych na wszystkich szczeblach, z ogólnokrajowym włącznie.

– Pracownia Innowacji Technologicznych powinna stać się  miejscem, w którym młodzież nabierze umiejętności posługiwania się narzędziami w celu wykonania projektów, które – w założeniu – zostaną przez nich samych wymyślone, a następnie profesjonalnie wykonane – powiedział Ryszard Balcerkiewicz, prezes Tarnowskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców. – Niemniej ważne będzie wpojenie uczniom zasad wysokiej kultury technicznej, co we współczesnych realiach funkcjonowania firm jest obowiązującym standardem.

Tak postrzegana misja Pracowni Innowacji Technologicznych może mieć przemożny wpływ na funkcjonowanie zarówno Zespołu Szkół Technicznych, a przy tym zaspokajać w przyszłości coraz większe potrzeby kadrowe tarnowskich przedsiębiorców, którzy będą mieli dostęp do wysoko wykwalifikowanych  pracowników.

Pracownia jest gotowa, aby przyjąć uczniów, ze względu jednak na pandemię i decyzje o zamknięciu szkół jest to niemożliwe.

– Uczenie zawodów związanych z praktyką jest trudne do realizacji online, dlatego chcąc wyjść naprzeciw tej trudnej sytuacji, ogłosiliśmy konkurs świąteczny dla uczniów naszej szkoły tak, aby mogli chociaż częściowo w swoich domach zająć się praktyczną stroną edukacji – dodał prezes Ryszard Balcerkiewicz.

14 grudnia przedstawiciele Tarnowskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców  i Zespołu Szkół Technicznych ocenili nadesłane prace. 1 miejsce zajął Łukasz Waraczewski, 2 – Kacper Kowalczyk, 3 – Oliwia Ziółkowska.

Przypomnijmy Zespół Szkół Technicznych powstał z funduszy gminy Tarnowo Podgórne. Szkoła odpowiada na potrzeby lokalnych, ale również ościennych przedsiębiorstw poszukujących wykwalifikowanej kadry w zawodach technik mechatronik, informatyk, logistyk, procesów drukowania, elektronik oraz Branżowa Szkoła I Stopnia 3- letnia magazynier logistyk, mechatronik, stolarz, tapicer, cukiernik, piekarz, kucharz, elektromechanik samochodowy, krawiec, mechanik-monter maszyn i urządzeń, operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego.

Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców jest stowarzyszeniem zrzeszającym na zasadach dobrowolności przedsiębiorców. Istnieje od 2004 r. Zarząd i członkowie TSP działają społecznie na rzecz dobra wspólnego oraz dobroczynnie, członkami stowarzyszenia są firmy mikro, małe, średnie i duże. Założenia, cele i statut są opisane na stronie www.tsp.pl. Przedsiębiorco, jeżeli odczuwasz potrzebę wspólnego działania na rzecz tarnowskiego środowiska, chcesz wspierać cenne inicjatywy powstające w gminie Tarnowo Podgórne, zmieniać rzeczywistość na lepszą, to ta organizacja jest dla Ciebie.

Deklaracje przystąpienia do TSP są na naszej stronie TSP, zapytania można składać na info@tsp.pl.

Więcej na: www.tsp.plwww.zst-tp.plwww.tarnowo-podgorne.pl.

O Tarnowskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców czytaj także:

Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców ma 15 lat (ZDJĘCIA)

Tarnowski Lew dla TSP (fotogaleria tutaj – kliknij).

O spotkaniu zorganizowanym przez TSP i Urząd Gminy w Tarnowie Podgórnym z ekonomistą Maciejem Relugą (kliknij tutaj).

Rozmowa z prezesem TSP Szymonem Horowskim – czytaj tutaj.

Walnym Zgromadzeniu Członków Tarnowskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorcówczytaj tutaj – kliknij

O zmaganiach Tarnowskich Przedsiębiorców na kręgielni (fotoreportaż zobacz tutaj). 

Tarnowscy przedsiębiorcy i… Dzika Baba (zobacz tutaj).

O klimacie dla przedsiębiorców w  gminie Tarnowo Podgórne i nowych terenach inwestycyjnych czytaj tutaj.

TARNOWO PODGÓRNE: Odkodowany biznes i samorząd

 

Dodaj komentarz