Pomagamy przedsiębiorcom


Różnorodność jest naszą siłą – mówi „Naszemu Głosowi Poznańskiemu” Szymon Horowski,  prezes Tarnowskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców.

horowski-szymon

– Słyszałem, że w Tarnowie Podgórnym panuje dobry klimat dla inwestorów i przedsiębiorców. Potwierdza pan tę opinię?

– Oczywiście, że tak. Gmina Tarnowo Podgórne jest niezwykle atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Po pierwsze znakomita lokalizacja: usytuowanie przy drodze 92, drodze S11 i autostradzie A2 oraz sąsiedztwo dużego miasta to doskonałe warunki do rozwoju przedsiębiorstw. Położenie to tylko część walorów gminy, równie ważna jest atmosfera i nastawienie do inwestorów. Władze gminy już od wielu lat dbają o jej zrównoważony rozwój. Z jednej strony tworzymy nowe miejsca pracy, z drugiej musimy zadbać, aby były zapewnione odpowiednie warunki życia – dzięki temu pozyskujemy nowych mieszkańców. Dzięki podatkom firm i ich pracowników powstaje infrastruktura, która wyróżnia Tarnowo Podgórne w skali kraju. Nie jest dzisiaj sztuką wybudować fabrykę w szczerym polu, trzeba mieć także odpowiednią kadrę i pracowników, którzy zapewnią jej właściwe funkcjonowanie, dlatego tak ważny jest zrównoważony rozwój gminy.

– Aktywność przedsiębiorców rośnie, choćby poprzez uczestnictwo w Tarnowskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców. Jakie cele przyświecały jego założycielom?

– Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców działa już prawie 10 lat, wspierając działalność przedsiębiorców, ale także mieszkańców gminy. Pomagamy przedsiębiorcom w ich działaniach lokalnych, konsolidujemy środowisko, ale także chcemy budować pozytywny wizerunek biznesu włączając się w szereg akcji charytatywnych, a nawet programów edukacyjnych. TSP już od wielu lat przy współudziale wójta gminy i lokalnych szkół prowadzi konkurs „Mój pomysł na biznes”, w którym uczymy młodzież przedsiębiorczości w praktyce. Wierzymy, że takie doświadczenia ułatwią młodym ludziom w przyszłości podjąć decyzje o założeniu własnej firmy. O potrzebie istnienia TSP świadczy także fakt, że mamy już prawie 80 członków – przedsiębiorców związanych z naszą gminą.

– Kim są członkowie Stowarzyszenia?

– Członkami TSP są przedsiębiorcy. Właściciele firm i menadżerowie. Mamy cały przekrój firm od ogromnych fabryk, po mikroprzedsiębiorstwa. Myślę, że ta różnorodność jest naszą siłą. Podczas naszych cyklicznych spotkań wymieniamy się doświadczeniami i obserwacjami gospodarczymi. Każdy może wyciągać z tego wnioski odpowiednie do własnej sytuacji i skali działania.

Jakie działania podejmujecie?

– Mamy określony, sprawdzony już cykl pracy. Regularnie spotykamy się zapraszając ekspertów z różnych dziedzin, aby mieć aktualną wiedzę z zakresu ekonomii, podatków, prawa itp. W tym roku planujemy np. spotkanie z Maciejem Relugą – głównym ekonomistą BZ WBK, członkiem Rady Gospodarczej i wybitnym analitykiem finansowym. Na każdym spotkaniu jest przewidziany czas na dyskusje i wymianę osobistych doświadczeń. Często zapraszamy także władze gminne, aby wymienić się poglądami i spostrzeżeniami na temat spraw lokalnych. Nasze spotkania bardzo często odbywają się w firmach, dzięki temu mamy możliwość zwiedzenia i poznania jak funkcjonują przedsiębiorstwa naszych członków. Staramy się żeby nasze spotkania były interesujące i inspirujące dla naszych członków.

– Dlaczego warto przystąpić do stowarzyszenia?

– Może to co powiem nie będzie poprawne politycznie, bo te słowa ukażą się na łamach gazety, ale w dzisiejszych czasach jesteśmy trochę zdani na media i na informacje przekazywane przez dziennikarzy, a my chcemy się temu nieco przeciwstawić i stawiamy na spotkania przedsiębiorców-praktyków „na żywo”. Zależy nam na wymianie doświadczeń, na spotkaniach z ekspertami, na dyskusjach z nimi. Zależy mam na wzajemnych relacjach i wspólnym robieniu interesów. Myślę, że to właśnie przyciąga przedsiębiorców do nas. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o nas na naszej stronie www.tsp.pl  . Tam też zamieszczony jest grafik naszych spotkań.

Rozmawiał Sławomir Lechna

Dodaj komentarz