Tarnowo Podgórne: Klimat dla biznesu wart miliard dolarów


Podczas konferencji prasowej na placu budowy  ul. Sowiej i Tarnowskiej w Tarnowie Podgórnym, 10 września,  oficjalnie zainaugurowano realizację programu „Biznes-Inwestycje-Rozwój”.

To inicjatywa gminy Tarnowo Podgórne, World Trade Center Poznań i Uniwersytetem Skutecznego Biznesu, działającym w ramach WTC.

– Celem programu jest promowanie klimatu sprzyjającego rozwijaniu przedsiębiorczości oraz promocja naszych terenów inwestycyjnych – powiedział „Naszemu Głosowi Poznańskiemu” wójt Tadeusz Czajka.

Jednym z elementów programu jest cykl szkoleń dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność na terenie gminy. Tematyka obejmuje najważniejsze obszary zarządzania przedsiębiorstwem: od umów w obrocie gospodarczym, przez controlling do rekrutacji i motywacji pracowników. 10-ciodniowy cykl całodniowych szkoleń  jest w całości finansowane przez gminę – to wkład gminy w zacieśnianie współpracy na linii samorząd-biznes. Szkolenia rozpoczęły się 13 września i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Z kolei World Trade Center wspólnie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi będzie organizować spotkania z potencjalnymi inwestorami, którzy szukają w Polsce możliwości ulokowania firmy. Na terenie gminy Tarnowo Podgórne jest ponad  400 ha przeznaczonych pod aktywizację gospodarczą.

– Kryzysu nie widzimy, a nawet przyrost – mówił wójt Tadeusz Czajka. –Wygenerowaliśmy 30 tysięcy miejsc pracy, choć sama gmina liczy 22 tysiące mieszkańców. Kapitał zagraniczny zainwestował u nas ponad miliard dolarów. W sumie od lat 90. w gminie Tarnowo Podgórne zaistniało 220 spółek z kapitałem zagranicznym. Mamy dobry klimat dla biznesu.  Chcemy promować różne sposoby wsparcia dla przedsiębiorców, takie jak zwolnienia z podatków, ale i poprzez nowe lokalizacje pod inwestycje. Tak jak ten teren o powierzchni 100 hektarów. Wkrótce będzie tu dogodny dojazd, są już wszelkie media. Praktycznie od zaraz, jeśli się ma pozwolenie, można zacząć inwestycję.

Gmina w przygotowanie nowych terenów zainwestowała 10 mln zł. Już są pierwsi chętni inwestorzy, np. firma Nestle. A zlokalizowane są światowe marki, np. MAN, Scania, Hammer, Stihl, Grundfos, Auchan, Imperial Tobacco, Lidl, John Deere, Kimball Electronics, a także przedsiębiorstwa krajowe: Korbanek, Kazimieruk, Enea. W całej gminie działa 4,5 tys. podmiotów gospodarczych, z czego 75 proc. to małe rodzinne firmy. W 2012 r. przybyło ponad 150 nowych podmiotów.

Agnieszka Rzeźnik, Sławomir Lechna

Fot. Sławomir Lechna

Dodaj komentarz