Gala 90-lecia Radia Poznań ZDJĘCIA


Zmianę nazwy poznańskiej rozgłośni na Radio Poznań ogłoszono podczas poniedziałkowej Gali 90-lecia Radia Merkury Poznań. Zaprezentowano też nowe logo i maskotki radia. – Wracamy do tradycji, znów jesteśmy Radiem Poznań – powiedział  prezes Filip Rdesiński. Uroczystość odbyła się w Auli UAM.

 

Czytaj także: Nowoczesne radio promujące zdolnych ludzi i polską kulturę
Uroczysty wieczór rozpoczął występ chóru pod batutą Jacka Sykulskiego, którego podopieczni zaprezentowali własną interpretację przeboju zespołu Queen – ,,Radio Ga Ga”. Potem nastąpiła część oficjalna, na której oficjalnie ogłoszono zmianę nazwy rozgłośni na Radio Poznań. Zaprezentowano także nowe logo stacji, które widoczne było nie tylko dla zaproszonych gości, ale także dla poznaniaków. Przed Aulą Uniwersytecką stanęły kilkumetrowej wysokości słuchawki radiowe z nowym znakiem firmowym.

– Powracamy do tradycji – mówił o zmianie nazwy prezes rozgłośni Filip Rdesiński. Dodał, że niebieski to kolor nie tylko radia, ale to także barwy kojarzone z klubem Lech Poznań i z samym miastem. – Za nami 90 lat świetnych reportaży, błyskawicznych i rzetelnych informacji oraz dobrej muzyki – mówił Rdesiński. – To wielka odpowiedzialność dla całego zespołu Radia Merkury, żeby  nasze najlepsze tradycje kontynuować. Podziękował też dziennikarzom za ich pracę. Dodał, że radio się zmienia, staje się bardziej multimedialne i dzięki nowoczesnym technologiom słyszalne na całym świecie.

W czasie uroczystego koncertu w przywołano historię stacji, od momentu jego powstania do dzisiaj. Najważniejsze karty tej historii przypomniał, związany z poznańską rozgłośnią, krytyk filmowy Wiesław Kot. – Radio było takim refrenem, które towarzyszyło nam przez całe dziesięciolecia. Zmieniały się gabinety polityczne i ustroje, a to radio budziło nas każdego dnia. Mnie jako dziecko budziła np. radiowa gimnastyka.

W czasie gali doceniono i wyróżniono też zasłużonych dziennikarzy. Barbara Miczko-Malcher i Alina Kurczewska zostały uhonorowane przez Wojewodę Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna brązową odznaką honorową „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a współprowadzący galę Krzysztof Ratajczak, dziennikarz sportowy, odebrał z rąk przedstawicielki Polskiego Komitetu Olimpijskiego Elżbiety Urbańczyk-Baumann srebrny medal „za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego”. Srebrne mikrofony Radia Merkury trafiły do przedstawicieli Wielkopolskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego i Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań.

Po oficjalnej części odbył się koncert wspomnianego chóru chłopięcego, który wraz z zespołem jazzowym „Retro Jazz Quartet” i „Swing and Classic Quartet” pod batutą Jacka Sykulskiego wykonał utwory Krzysztofa Komedy – urodzonego w Poznaniu muzyka, który wielokrotnie nagrywał w poznańskim radiu i jego imię nosi obecne studio nagraniowe Radia Poznań. Wydana została także płytę z nagraniami Kwintetu Krzysztofa Komedy. Otrzymali ją goście Gali, którzy na zakończenie uroczystości zjedli tort z napisem „90 lat Radio Poznań”. jb, elach

O jubileuszowych uroczystościach i festynach czytaj klikając w poniższy link:
90 lat Radia Merkury Poznań

Czytaj także:

„Radio Merkury” ma zgodę na zmianę nazwy na „Radio Poznań”

„Arsenał kultury” od 5 maja w Radiu Merkury Poznań

Radio Merkury wydało płytę „95 goli na 95-lecie Kolejorza”

Nowa, dynamiczna, gwiazdorska i misyjna ramówka Radia „Merkury”

Zdjęcia Adam Michta

Mile widziane polubienie Naszego Głosu Poznańskiego na facebooku i zaproszenie znajomych do lajkowania – kliknij tutaj. 

Zobacz inne konkursy, które aktualnie trwają – kliknij tutaj.

1 komentarz

  1. czytelnik pisze:

    Może jednak warto wymienić nazwę chóru, który śpiewał podczas gali? Chłopcy naprawdę ciężko pracowali przygotowując się do tego występu!

Dodaj komentarz