„Radio Merkury” ma zgodę na zmianę nazwy na „Radio Poznań”


Jest formalna zgoda Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zmianą nazwy Polskiego Radia Regionalnej Rozgłośni w Poznaniu Radia Merkury S.A. na Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu Radio Poznań S.A.

Decyzja zapadła 19 kwietnia na walnym zgromadzeniu w Warszawie. Procedura uzyskania zgody na zmianę nazwy trwała kilka miesięcy i wymagała wielu opinii i zgód.  Na ostateczną zgodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyły się przede wszystkim pozytywne opinie Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zarządzenie prezydenta miasta Poznania, który z kolei wyraził zgodę na używanie nazwy Poznań w znaku towarowym „Radio Poznań”. Pozytywną opinię wydała wcześniej także Rada Nadzorcza rozgłośni. Pomysłodawcą zmian jest prezes zarządu radia – Filip Michał Rdesiński.

Uzasadnieniem naszych decyzji jest powrót do historycznej i cenionej nazwy jednoznacznie wskazującej, że poznańskie radio należy do sieci rozgłośni wykonujących misję i cel radia publicznego – wyjaśnia Filip Michał Rdesiński. – Argumentem za zmianą jest też odbudowa wizerunku radia, dotychczas często kojarzonego z radiem komercyjnym. Zmiana nazwy jest też uzasadniona w kontekście spójności nazewnictwa publicznych i misyjnych rozgłośni regionalnych. Znamy Radio Kraków, Wrocław czy Radio Szczecin czy Gdańsk.

Zdaniem prezesa zarządu powrót do najstarszej nazwy „Radio Poznań” przywróci radiu należną rangę i precyzyjnie określi profil jednej z najstarszych publicznych rozgłośni w kraju.

–  Wracamy do korzeni, do początków radiofonii w zachodniej Polsce, kiedy to Wielkopolanie sami ufundowali Radjo Poznańskie. Bardzo się cieszę, że ta niewykle ważna dla nas decyzja zapada w roku jubileuszowym, w którym świętujemy 90-lecie istnienia – mówi Filip Rdesiński, prezes Radia Merkury.

Podczas Gali Jubileuszowej, która odbędzie się w poniedziałek, 24 kwietnia o godzinie 19.00 zostanie zaprezentowane nowe logo Radia Poznań. Tego samego dnia ruszy też kampania promocyjna radia.

Przez rok radio będzie używało dwóch  nazw: Radio Merkury i Radio Poznań. Definitywne wygaszanie nazwy, która funkcjonowała przez ostatnie lata, rozpocznie się w kwietniu 2018 roku.

Oprac. elach

 

Dodaj komentarz