PRZESŁANE Orkisz z chipsami według Agnieszki


Długo się przygotowywałam do zrealizowania przepisu z orkiszem w roli głównej. Poszukiwałam czystego ziarna i w końcu znalazłam. Ugotowane ziarno podałam z chipsami z pietruszki, bakłażana i cukinii z pomidorkami cherry, suszonymi pomidorami i czosnkiem. Do tego przyrządziłam pieczoną w rękawie polędwiczkę wieprzową z sosem z borówki. Orkisz okazał się bardzo sytym daniem i długo nie odczuwało się po tym obiedzie głodu – napisała do nas Pani Agnieszka Sawicka-Moczulska.

 orkisz

Orkisz z chipsami z pietruszki, bakłażana, cukinii

Składniki:

1 szklanka orkiszu
1 mały bakłażan
1 mała cukinia
1 większy korzeń pietruszki lub 2 małe
2 łyżki oliwy+ 2 do posmarowania warzyw na chipsy
10 pomidorków cherry,
2 ząbki czosnku
10 suszonych pomidorów w oleju
szczypta pieprzu cayenne
sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:  Ziarno orkiszu ugotować wg. instrukcji na opakowaniu do miękkości (ja to wykonałam dzień wcześniej wieczorem). Na patelni podsmażamy na oliwie czosnek posiekany, pokrojone pomidory suszone i obrane ze skórki, i przecięte na pół pomidorki cherry. Pietruszkę, bakłażana i cukinię pokroić na cieniutkie plastry tnąc wzdłuż. Nagrzewamy piekarnik do 200 stopni. Blaszki wykładamy papierem do pieczenia ciasta, kładziemy każdy plaster pokrojonych warzyw oddzielnie i każdy muskamy pędzlem namoczonym oliwą z oliwek i posypujemy oregano. Wkładamy do piekarnika, włączamy termoobieg i obserwujemy nasze warzywa. Jak zaczną lekko po brzegach brązowieć a pietruszka będzie lekko się zwijać to wyjmujemy z piekarnika i od razu przekładamy na patelnię z naszą bazą dodając jednocześnie ugotowany wcześniej orkisz. Wszystko podsmażamy aż orkisz nabierze ciepła, staramy się podrzucać zawartość patelni i ograniczyć mieszanie, aby nasze chipsy się nie połamały. Doprawiamy ewentualnie solą, pieprzem i cayenne.
Podałam z polędwiczką wieprzową polaną sosem z borówek.

Orkisz jest to stary gatunek zboża, odmiana pszenicy. Znany w czasach starożytnych. Na Bliskim Wschodzie uprawiali go Izraelici, a w Europie Germanie i Rzymianie. Ci ostatni uznawali orkisz za pokarm dający siłę, spożywany był przez gladiatorów i zawodników igrzysk. Zwykła pszenica została wyhodowana w celu ułatwienia uprawy i zbiorów, żeby zwiększyć plon, posiada wysoką zawartość glutenu, właściwą do produkcji dużej ilości pieczywa przeznaczonego do handlu. W czasie zbioru traci łupinę i z tego powodu jest często zanieczyszczona pestycydami i chemikaliami do ochrony zboża. Orkisz jest hodowany i zbierany z nienaruszoną łupiną chroniącą mocno jądro ziarna przed wszelkimi zanieczyszczeniami, zachowując jego wysokowartościową wartość odżywczą i zapewniającą świeżość. 

Fot. J. Podolski i Agnieszka Sawicka-Moczulska

INNE PRZEPISY SMAKOSZY:

Stir-fry Ani czyli szybko, zdrowo i smacznie

Kaczka Ani klasycznie podana

Cynamonki Agnieszki

Andżelika proponuje Przysmak Króla Juliana

Rolada z łososia Ani – pyszna spraw

Pierniki z mąki gryczanej i orkiszowej Agnieszki

Zapraszamy na BLOG

Dodaj komentarz