PRZESŁANE Kaczka Ani klasycznie podana


Ania Krotoschak na Święta Bożego Narodzenia przygotowała uda z kaczki pieczone i podane klasycznie z modrą kapustą i pyzami. To dobry pomysł także na kolację sylwestrową.

kaczka Ani1 800

Oto przepis nadesłany przez Panią Anię:

Uda z kaczki dzień wcześniej natarłam solą i włożyłam do lodówki na całą noc. Następnego dnia po wyjęciu z lodówki podziurkowałam skórę na udach nożem, z każdej strony oprószyłam pieprzem i tymiankiem oraz obłożyłam plasterkami cienko pokrojonego czosnku. Ułożyłam skórą do dołu w żaroodpornym naczyniu, na dno naczynia wlałam pół szklanki białego wina. Wstawiłam do piekarnika nagrzanego do 120 stopni C i piekłam przez 2 godziny. Następnie uda przewróciłam na drugą stronę i piekłam przez następne 2 godziny. Kaczka długo pieczona w niskiej temperaturze rozpływa się w ustach :)

Kaczkę podałam klasycznie z pyzą i kapustą modrą. Kapustę modrą przygotowałam w następujący sposób: cebulę pokrojoną w drobną kostkę zeszkliłam na łyżce smalcu w garnku z grubym dnem. Do garnka wrzuciłam poszatkowaną główkę kapusty, 2 jabłka pozbawione gniazd nasiennych, obrane ze skórki i pokrojone w nieregularną kostkę, 3 goździki, sól, pieprz i ocet winny do smaku. Podlałam wodą i dusiłam do miękkości.

Klasycznie, prosto i pysznie :)

Modra kapusta – określenie czerwonej kapusty głowiastej oraz bazującego na niej dania wielkopolskiego i śląskiego.
Jest to gotowana kapusta czerwona z dodatkiem jabłek (najlepiej winnych), cebuli, rodzynek, goździków i niewielkiej ilości masła lub smalcu. Kapusta przyprawiona jest cukrem i solą, a po ugotowaniu – dodatkowo octem. W Poznańskiem wraz z pyzami drożdżowymi i kaczką pieczoną z jabłkami stanowi element jednego z tradycyjnych zestawów uroczystego obiadu. Modra kapusta (śl. modro kapusta) jest również znana na Górnym Śląsku. Podobnie jak w Wielkopolsce jest to określenie czerwonej kapusty i potrawy z niej przyrządzonej. Na Górnym Śląsku gotuje się ją poszatkowaną, dodaje podsmażonego boczku, po czym soli się, dodaje się octu, pieprzu, surowej lub zeszklonej cebuli, i lekko słodzi. Tradycyjnie jest spożywana z roladą oraz kluskami śląskimi. Za WIKIPEDIA

INNE PRZEPISY SMAKOSZY:

PRZESŁANE Cynamonki Agnieszki

Andżelika proponuje Przysmak Króla Juliana

Rolada z łososia Ani – pyszna spraw

Pierniki z mąki gryczanej i orkiszowej Agnieszki

 

Zapraszamy na BLOG

 

Dodaj komentarz