PRZESŁANE Krem selerowy z gruszką i nalewką Agi


Zachęcona wpisem o zupie z selera z restauracjia Le Palais du Jardin i zaleceniem Michała Stężalskiego, szefa kuchni tej restauracji odnośnie pieczenia selera wykonałam zupę krem z pieczonego selera z dodatkiem podsmażonej na maśle gruszki i zredukowanej nalewki z pigwowca. Całość została okraszona zielonym pieprzem. Najbardziej zadziwił mnie w tej kompozycji tak idealnie pasujący do całości zielony pieprz i nalewka. Nalewka czekała na swój dzień ponieważ wyszła za mocna (czytaj za dużo procentów) w zeszłym roku i postanowiłam kiedyś dać jej szansę:) – napisałą do nas Pania Agnieszka Moczulska-Sawicka.
selerowa agi

Zupa krem z pieczonego selera z zielonym pieprzem, gruszką i nalewką z pigwowca

Składniki:

pigwowka Agi1-1,5 l bulionu warzywnego
1 kg selera+ 4 łyżki masła do pieczenia
Skórka otarta z 1 cytryny
Sól do smaku
100 ml nalewki z pigwowca
2 gruszki w odm. Konferencja
1 łyżka masła
1 łyżka zielonego pieprzu
kilka listków melisy
ew. 0,5 szkl. śmietanki 30%.

Przygotowanie: Seler obrać, pokroić na nieduże kawałki o boku ok. 1 cm. Nagrzać piekarnik do 160 stopni C. Folię aluminiową położyć na blachę, natłuścić, wyłożyć na nią seler, posypać solą, obłożyć kawałkami masła i zakryć drugim fragmentem folii (błyszczącą stroną do środka) i zlepić ze sobą krawędzie folii aby tworzyły zamkniętą torebkę wypełnioną selerem. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 40 minut (do miękkości). 1 L bulionu zagotować w czasie pieczenia selera i po upieczeniu dodać do bulionu upieczony seler wraz z sosem, który powstał wewnątrz folii. Dodać otartą skórkę z cytryny i przyprawić solą do smaku. Gotować około 15 minut a następnie zblendować do uzyskania musu i ewentualnie dodać pozostały bulion jeżeli zupa będzie za gęsta (zagotować). Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji dodać śmietankę – jeżeli lubimy.

Gruszki obrać usunąć gniazda nasienne i pokroić na trójkąty. Na patelnię wlać nalewkę i zredukować do czasu wyparowania alkoholu i uzyskania gęstego syropu. Na drugiej patelni rozgrzać masło i smażyć gruszki do zarumienia. W moździerzu utłuc pieprz zielony. Listki melisy pokroić na cienkie paski wzdłuż listków.

Gorącą zupę nalewać do miseczek, ułożyć na środku podsmażone gruszki, polać delikatnie zredukowaną nalewką, posypać pieprzem i listkami melisy.

Grusza ‚Konferencja’ – odmiana uprawna gruszy należąca do grupy grusz zachodnich o średniowczesnej porze dojrzewania (odmiana jesienna). Odmiana bardzo stara, wyhodowana w 1884 roku w szkółce M. Riversa w Sawbrodgeworth w Anglii z siewek odmiany Leon Leclerc de Laval. Do uprawy w Europie Zachodniej weszła bardzo szybko (1894 rok) i zyskała uznanie. Jest dominującą odmianą (ponad 50% udziału) w Anglii i krajach Beneluksu, a w całej Unii Europejskie najczęściej uprawianą odmianą gruszy. W Polsce dopiero w latach 70., za sprawą kilku szkółek, bardziej się rozpowszechniła, a obecnie obok Faworytki i Lukasówki jest jedną z najpopularniejszych odmian grusz, do Rejestru Odmian Roślin Sadowniczych wpisana w 1990 roku. Wiadomość na postawie WIKIPEDIA

Fot. J. Podolski i Agnieszka Moczulska-Sawicka

INNE PRZEPISY SMAKOSZY:

Urodzinowy tort orzechowy Ani

Gratin ziemniaczano-cukiniowy Agnieszki

Orkisz z chipsami według Agnieszki

Stir-fry Ani czyli szybko, zdrowo i smacznie

Kaczka Ani klasycznie podana

Cynamonki Agnieszki

Andżelika proponuje Przysmak Króla Juliana

Rolada z łososia Ani – pyszna spraw

Pierniki z mąki gryczanej i orkiszowej Agnieszki

Zapraszamy na BLOG

Dodaj komentarz