PRZYSŁANE Stir-fry Ani czyli szybko, zdrowo i smacznie


Dzisiaj danie kuchni azjatyckiej. To ciekawa propozycja od Pani Anny Krotoschak. Zaletą tego dania jest nie tylko szybkość przygotowania.

20140101_154615_800

Nowy rok stwarza kolejną szansę, aby stać się lepszą wersją samego siebie – pisze Pani Ania. Po świąteczno-sylwestrowym obżarstwie nadszedł czas na jedzenie smaczne, a jednocześnie zdrowe i lekkie. W związku z tym dziś na moim stole gościł kurczak w towarzystwie chrupiących warzyw smażonych metodą stir-fry, która polega na smażeniu składników w niewielkiej ilości tłuszczu przy jednoczesnym ciągłym i szybkim mieszaniu. Jest to metoda typowa dla kuchni azjatyckiej, a dania przygotowywane tą metodą są wartościowe z żywieniowego punktu widzenia, a jednocześnie są szybkie w przygotowaniu i pozwalają na wykorzystanie tego co akurat mamy w lodówce. Ja w dniu dzisiejszym użyłam następującej kompozycji składników:

500g filetów z kurczaka pokrojonych w paski
2-3 cebule pokrojone w piórka
2-3 duże marchewki pokrojone w słupki
1-2 cukinie pokrojone w słupki
1 czerwona papryka pokrojona w paski
1/2 czerwonej papryczki chili drobno posiekanej
2 cm korzenia imbiru drobno posiekanego
1 jajko
1 łyżka mąki ziemniaczanej
2 łyżki miodu
1-2 łyżki octu ryżowego
4 łyżki sosu sojowego
4 łyżki sosu słodko-pikantnego chili
kilka kropel oleju sezamowego
sól, pieprz
olej rzepakowy
makaron typu „noodle”

Ocet ryżowy to niezbędny składnik do sushi (używa się go do zakwaszania ryżu). Ocet ryżowy jest także popularnym składnikiem wielu azjatyckich dań, szczególnie o smaku słodko-kwaśnym, stosuje się go także do marynowania warzyw takich jak papryka, imbir, ogórek. 

Olej sezamowy powstaje ze starannie wyselekcjonowanych ziaren sezamu. Ma charakterystyczny, intensywny, brązowy kolor. Jest znakomitym dodatkiem do wszystkich dań na zimno: sałatek, surówek, dipów oraz sosów. Doskonale sprawdza się też jako przyprawa do zup, dań mięsnych i marynat. Nie powinno się go poddawać temperaturze wyższej niż 70°C, gdyż traci wtedy swój aromat. Z tego powodu, olej sezamowy nie nadaje się do smażenia. Olej sezamowy jest bogaty w cenne dla zdrowia wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wraz z sezaminą skutecznie obniżają ciśnienie krwi. Z tego powodu zaleca się włączenie go do codziennej diety osobom cierpiącym na nadciśnienie. Olej sezamowy zawiera również duże ilości witaminy E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem oraz witaminę K, która ma właściwości przeciwkrwotoczne i uczestniczy w formowaniu tkanki kostnej.

Kurczaka wymieszałam z roztrzepanym jajkiem, mąką ziemniaczaną, posiekanym czosnkiem, imbirem i papryczkami. Odstawiłam na bok.
Wymieszałam sos sojowy, ocet, miód, sos słodko-pikantny chili, olej sezamowy, doprawiłam solą i pieprzem.
Kurczaka krótko obsmażyłam na niewielkiej ilości oleju w woku po czym odłożyłam na talerz. Warzywa smażyłam każde osobno na niewielkiej ilości oleju przez około 2-3 minuty, tak aby pozostały chrupiące. Często je mieszałam. Połączyłam kurczaka z warzywami, polałam przygotowanym sosem oraz dodałam makaron przygotowany według instrukcji na opakowaniu. Całość wymieszałam i podgrzałam. Danie wymaga dobrej organizacji pracy. Najlepiej jest przygotować sobie wszystkie składniki przed ich smażeniem. Jest to moja (i moich domowników również) ulubiona wersja dania azjatyckiego :)

INNE PRZEPISY SMAKOSZY:

Kaczka Ani klasycznie podana

Cynamonki Agnieszki

Andżelika proponuje Przysmak Króla Juliana

Rolada z łososia Ani – pyszna spraw

Pierniki z mąki gryczanej i orkiszowej Agnieszki

Zapraszamy na BLOG

 

 

Trackbacks for this post

  1. […] W związku z tym dziś na moim stole gościł kurczak w towarzystwie chrupiących warzyw smażonych metodą stir-fry, która polega na smażeniu składników w niewielkiej ilości tłuszczu przy jednoczesnym ciągłym i szybkim mieszaniu. Jest to metoda typowa dla kuchni azjatyckiej, a dania przygotowywane tą metodą są wartościowe z żywieniowego punktu widzenia, a jednocześnie są szybkie w przygotowaniu i pozwalają na wykorzystanie tego co akurat mamy w lodówce. Ja w dniu dzisiejszym użyłam następującej kompozycji składników Jakich czytaj TUTAJ […]

Dodaj komentarz