W stulecie „dziewiątki”


Przed stu laty – w październiku 1913 roku – na poznańskich  trasach tramwajowych zaczęła kursować nowa linia 9. Łączyła ona Wildę przez Most Dworcowy i węzeł „Teatralki” z nową trasą do Sołacza. Odtąd „dziewiątka” nierozerwalnie związana była i jest nadal z Sołaczem.

Z tej okazji Klub Miłośników Pojazdów Szynowych przy poznańskim MPK organizuje w niedzielę, 29 grudnia (między godzinami 12 a 17) przejazdy na linii 9 zabytkowymi tramwajami. W październiku członkowie stowarzyszenia nie mogli tego uczynić, ze względu na remont „Teatralki”. Wówczas na kilka tygodni zawieszone było kursowanie tramwajów do Sołacza i Winiary.

Na  trasę „dziewiątki” wyjadą  wagony motorowe i doczepne typu „N”, które przed laty obsługiwały również linię 9. Kursować będą także składy 102N i 102Na, które z białą blaszaną tarczą na dachu z wyciętą cyfrą ”9” jeździły na trasie z Winiar i Sołacza na Dębiec jeszcze przed kilkunastu laty. Podczas przejazdów tymi tramwajami, organizatorzy specjalnych przejazdów przypominać będą uczestnikom wycieczki o stuletniej historii linii 9, a także zbierać będą datki na renowację zabytkowych pojazdów.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Świątek

Fot. archiwalne MPK Poznań

Więcej o historii tej ciekawej linii pisaliśmy w październiku br. czytaj tutaj.

 

Dodaj komentarz