Punkt Profilaktyki Intymnej będzie działał dłużej


Nic więc dziwnego, że już w 2019 roku punkt rozszerzył działalność i zaczął przyjmować również mężczyzn, którzy mogli się tam zgłosić na konsultację urologiczną. Poznaniacy mogli więc przebadać układ moczowy, a przyjmujący w punkcie urolog – jeśli była taka potrzeba – wykonywał badania fizykalne, USG oraz oznaczenie poziomu antygenu tzw. PSA w surowicy krwi. To znów był strzał w dziesiątkę – z pomocy urologa w 2019 roku skorzystało tam niemal 300 mężczyzn.

W tym samym roku punkt odwiedziło też ponad 5,3 tysiąca kobiet. Najwięcej – ok. 32 proc. – porad oferowanych pacjentkom związanych było z ogólnym badaniem, konsultacją ginekologiczną i profilaktyką. Około 24 proc. porad dotyczyło planowanej antykoncepcji, a ok. 21 proc. – infekcji. W 2019 roku w Punkcie Profilaktyki Intymnej stwierdzono 109 ciąż. Kobiety zgłaszały się również z zaburzeniami miesiączkowania, bólami podbrzusza, guzami lub torbielami jajników i zmianami piersi. Stwierdzono aż 7 nowotworów. Pracownicy punktu pomogli też pacjentkom po poronieniach i gwałtach.

Od stycznia 2020 roku Punkt Profilaktyki Intymnej działał pod nowym adresem, pacjenci byli przyjmowani przy ul. Wojskowej 1, w Centrum Medycznym Drews. W tym roku udzielono 3389 konsultacji, porad, świadczeń opieki zdrowotnej – w tym 3317 kobietom, 47 mężczyznom i 6 osobom nieletnim pod opieką opiekuna prawnego. W okresie pandemii COVID-19 oferta punktu została poszerzona o możliwość uzyskania konsultacji przez telefon (tzw. teleporady).

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz