Punkt Profilaktyki Intymnej będzie działał dłużej


Punkt został też dostrzeżony na arenie ogólnopolskiej – dzięki niemu miasto Poznań znalazło się na podium konkursu „Wielkopolska Otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami”. Jurorzy docenili działanie punktu i fakt, że pomoc znajdą tam pacjentki i pacjenci niezależnie od stopnia sprawności.

Punkt Profilaktyki Intymnej obecnie znajduje się w budynku POSUM, który jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przed wejściem znajduje się podjazd, w drzwiach nie ma progów, a winda jest odpowiednia dla pacjentów na wózkach oraz niewidzących. Również toalety są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, Sam gabinet lekarski jest wyposażony w elektryczny fotel ginekologiczny. Na stronie internetowej POSUM znajdują się filmy przybliżające działanie punktu – są one przystosowane do potrzeb osób głuchych, niedosłyszących, niewidomych i niedowidzących.

Od pięciu lat pomaga poznaniankom i poznaniakom

Punkt powstał w październiku 2018 roku – po to, by każda mieszkająca w Poznaniu osoba miała dostęp do profilaktyki intymnej. Na początku projekt prowadzony był pilotażowo – gabinet mieścił się wtedy w centrum miasta, przy ul. Święty Marcin. Od samego początku dostępny był dla osób z niepełnosprawnościami. Bardzo szybko okazał się sukcesem – w ciągu pierwszych trzech (niecałych) miesięcy jego działalności z oferowanej tam pomocy, badań, porad i konsultacji skorzystało aż 1 165 kobiet (w tym 47 obywatelek Ukrainy), 7 mężczyzn i 5 osób nieletnich – ci ostatni przyszli z opiekunami, bo tego wymaga regulamin punktu. Najwięcej konsultacji medycznych dotyczyło infekcji intymnych (stany zapalne narządów rodnych oraz miednicy mniejszej) oraz antykoncepcji. W tym czasie wykonano 95 badań cytologicznych, a u 59 pacjentek stwierdzono zmiany nowotworowe oraz torbiele i guzy wymagające poszerzonej diagnostyki. W trakcie badań stwierdzono też 37 ciąż.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz