Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku w Poznaniu


Festiwalowe koncerty

Muzyka w Dobrym Smaku to ważny element Festiwalu. W tym roku królować będą bałkańskie rytmy. W piątek na dziedzińcu Szkoły Baletowej zagra Petrit Ceukz Abanii (g. 19.00) a na scenie na Starym Rynku poznański zespół Tsigunz Fanfara Avantura czerpiący inspirację z najlepszych tradycji bałkańskich orkiestr weselno – pogrzebowych (g. 20.00). W sobotę w kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła zagra Duo Starevic z Serbii (g. 19.00) a na scenie głównej festiwalu zespół 3 Mundus, którego muzycy wywodzą się z Albanii i Kosowa (g.20.00). W niedziele, w klubie Meskalina zagra serbskie Trio Balkan Strings (g. 19.00)  Festiwalowe koncerty muzyki bałkańskiej są częścią Weekendu Bałkańskiego – zapowiedzi zbliżającego się Festiwalu Akademia Gitary.

To nie koniec muzycznych atrakcji. Artystyczną inauguracją tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku będzie koncert Orkiestry Prowincjonalnej na który zaprasza Miasto Poznań. Występ poznańskiego zespołu na scenie na Starym Rynku rozpocznie się w czwartkowy wieczór, zaraz po wręczeniu nagród Konkursu Polska Nalewka (g. 20.00)

Wielbiciele kultury (i kuchni) gruzińskiej powinni zajrzeć do restauracji Pan Gar na ul. Słowackiego, tam w czwartek i piątek odbędą się wieczory z pieśniami gruzińskimi (19.00 – 22.00).

Rodzinne warsztaty dla wszystkich pokoleń

Stół to naturalne miejsce rodzinnych spotkań i rozmów. Podczas niedzielnych obiadów i świątecznych uczt opowiadamy rodzinne historie i anegdoty, wspominamy członków rodziny, których już nami nie ma i zachwycamy się ciastem z wiśniami babci Wandy – przecież nikt z rodziny nie piecze lepszego. Właśnie do takich rodzinnych spotkań przy stole zachęcać ma projekt Kuchnia – Spotkania Pokoleń realizowany na Festiwalu przy wsparciu miasta Poznań.

W sobotę na Starym Rynku trwać będą międzypokoleniowe warsztaty kulinarne dla całych rodzin. Do wspólnego stołu zapraszamy wszystkie pokolenia, dziadków i prababcie, wnuki i dzieci, stryjów i ciotki, w tych warsztatach dużo bardziej niż o wspólne gotowanie chodzi o spotkanie wielu pokoleń i wymianę doświadczeń, mówi Katia Roman – Trzaska, która poprowadzi zajęcia.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, można się na nich pojawić  o dowolnej porze między 11.00 a 18.00, bez konieczności wcześniejszych zapisów. Podczas krótkich zajęć uczestnicy przygotują wspólnie proste potrawy, powspominają rodzinne smaki i otrzymają „rodzinne przepiśniki” – dzięki którym nikt już nie zapomni przepisu na legendarne ciastka cioci Basi czy sos grzybowy dziadka Miecia.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz