Nie ma co liczyć, że w ten weekend zaświeci słońce i będzie można wybrać się nad jezioro poopalać. Raczej trzeba się przygotować, że przyjacielem na nadchodzące dni będzie parasol. Jak nie plaża to co robić, żeby nie siedzieć w domu? Polecamy, gdzie i na co się wybrać.
SOBOTA
Ethno Port Poznań – dla dzieci
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań
Warsztaty dla dzieci w wieku 7-13 lat: g. 11.45-12.30 warsztaty improwizacji w tańcu z muzyką etniczną; g. 12.45-13.45 warsztaty ekologiczno-artystyczne „Eko jest spoko” (tworzenie recyklingowych instrumentów); g. 14.00-16.30 warsztaty kreatywne ze scrapbookingu „Magiel Kultury” (wykonanie kartki okolicznościowej). Magiel Kultury (liczba miejsc: 15) – wstęp wolny, zapisy: e-mail: biuro@magielkultury.pl, tel.: 607 166 800
Ethno Port Poznań
g. 12 DZIEŃ BAŁKAŃSKI – spotkanie z Draganem Dautovskim, muzykiem i kompozytorem macedońskim / pokaz filmu „Zanim spadnie deszcz” – prowadzenie: Beata Pyrzanowska (Fundacja LuxSfera). Pawilon Nowej Gazowni – wstęp wolny
g. 12-15 JOCA PERPIGNAN – warsztaty wokalno-rytmiczne dla dorosłych
Centrum Kultury ZAMEK – koszt warsztatów: 70 zł (karnet na warsztaty upoważnia do udziału we wszystkich wydarzeniach festiwalowych)
g. 17 Koncerty: VIDLUNNIA (Polska), KLEZMAFOUR (Polska), NA VISOKO (Bułgaria), ARIFA (Holandia, Rumunia, Niemcy, Turcja), BALKAN BEAT BOX (USA, Izrael). Stare Koryto Warty – bilety: 50 zł, karnet na 3 dni: 80 zł
Raut u króla
Godz. 18:00-15:00
Stare Miasto w Poznaniu
Centrum Turystyki Kulturowej Trakt zaprasza na kolejny Raut u króla
Szczegóły czytaj TUTAJ
NIEDZIELA
Lato z przewodnikiem w Puszczy Zielonka
To propozycja dla tych wszystkich, którzy lubić zwiedzać Wielkopolskę i spędzają wakacje w domu. Na weekendowe wyjazdy i rajdy zaprasza Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka”. To już 4 edycja tej imprezy organizowanej przez Gminy Członkowskie Związku: Czerwonak, Kiszkowo, Murowaną Goślinę, Pobiedziska, Skoki i Swarzędz. Tegoroczne imprezy turystyczne: piesze, rowerowe i autokarowe dadzą możliwość dogłębnego poznania Puszczy Zielonka – największego i najbardziej naturalnego kompleksu leśnego w okolicach Poznania – wszystkie odbędą się bez względu na warunki pogodowe. Udział jest bezpłatny. Ubezpieczenie i wyżywienie uczestnicy zapewniają sobie w własnym zakresie. Zgłoszenia wymagane są jedynie na wyjazdy promocyjne na Szlak Kościołów Drewnianych. Oprowadzać będą znakomici przewodnicy i regionaliści.
12 sierpnia (niedziela) – Wycieczka Nordic Walking
Start: godz. 10:00 na stacji PKP w Owińskach, gmina Czerwonak, dystans: ok. 9 km.
Wycieczka wyruszy na trasę „Stawną” wokół zbiorników pożwirowych. Podczas wycieczki będzie okazja podziwiać malownicze tereny przy zbiornikach wodnych. Trasa w kształcie pętli będzie przebiegać tak by wracając można było zatrzymać się i ochłodzić na kąpielisku AKWEN Tropicana. Powrót na miejsce startu i zakończenie imprezy planowane jest na godz. 13:00. Trzeba zabrać własne kijki.
Program imprez na całe lato
Przechadzki po Chwaliszewie
Godz. 11:30
Zbiórka w Maglu Kultury, ul. Tylne Chwaliszewo 23
Każda przechadzka będzie się rozpoczynać o godz. 11:30 w Maglu Kultury, przy ul. Tylne Chwaliszewo 23. Na początek przewodnik miejski opowie o historii dzielnicy oraz o realizowanym na Chwaliszewie Miejkim Programie Rewitalizacji. Następnie nastąpi przejście i zwiedzanie Starej Gazowni, kościoła Wszystkich Świętych i przyczółka mostu Chwaliszewskiego. Dalsza część przechadzki będzie prowadziła przez Pawilon Nowej Gazowni w kierunku ul. Chwaliszewo i ul. Czartoria. Na koniec, ok. godz. 14 przewidziano słodki poczęstunek oraz projekcję filmu fabularnego w Maglu Kultury.
Partnerami akcji są: Trakt Królewsko-Cesarski, Centrum Informacji Miejskiej, Magiel Kultury, Stowarzyszenie Chwaliszewo i Kino Malta. Udział w przechadce jest bezpłatny.
Koncert z cyklu Letnie Koncerty Promenadowe
Godz. 11:45-16:00
Stary Rynek, Poznań i o 16:00 Muszla Koncertowa, Park Wilsona, Poznań
Wystąpi Orkiestra Dęta OSP z Pyzdr. Wstęp wolny.
Niedziela na Zamku
Godz. 11:15
CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82
g. 11.15 Wykład Renaty Sobczak-Jaskulskiej „O kolekcji dalekowschodnich brązów z dawnego wyposażenia zamku cesarskiego”
g. 12 Zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Zbiórka: wieża zegarowa / wstęp wolny
Piknik Rodzinny
godz. 13-18
Na ostatni tegoroczny Piknik rodzinny Galeria Malta zaprasza tych, którzy fascynują się archeologią, historią lub interesuje ich dawny Poznań. W niedzielę, 12 sierpnia, w godz. 13-18 zarówno pasjonaci, jak i ci którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z historią przeniosą się w czasie i przekonają się, jak wyglądało życie w Średniowieczu. Uczestnicy Pikniku wysłuchają wykładów o Ostrowie Tumskim, które przygotowało dla nich poznańskie Muzeum Archeologiczne.
Będzie można przyjrzeć się rycerzom i rzemieślnikom, którzy zagoszczą tego dnia w Galerii. Średniowieczny kowal opowie o swoim rzemiośle i pokaże, jak wygląda prawdziwy miech, zielarka zdradzi tajemnice działania niektórych roślin, a rycerze zaprezentują się w pełnym orężu. Przed Galerią stanie stanowisko kata i prawdziwa, średniowieczna mennica.
Skryba podszkoli uczestników Pikniku w trudnej sztuce kaligrafii, zaś garncarze pokażą, jak wyrabiano średniowieczne, gliniane naczynia. Konkursy, które przygotowano zarówno dla dorosłych, jak i dzieci także będą związane z tematyką Pikniku – rzut sakiewką, strzelanie z łuku do żywego rycerza, biegi na szczudłach i rzut podkową to tylko niektóre z nich. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Galeria przygotowała dla nich warsztaty plastyczne, podczas których odbędzie się wielkie malowanie poznańskiego grodu, a także ćwiczenia ruchowe z chustami Klanzy. Animator Jupi Parku namaluje dzieciom na twarzach nawiązujące do tematyki Pikniku motywy.
Kontener Pomysłów
– warsztaty rodzinne Lisnera #4 – warsztaty artystyczno-kulinarne „SZTUKA W KUCHNI”
Godz. 12:00
KontenerART, Chwaliszewo nad Wartą, ul. Ewangelicka
Ostatnia już odsłona z cyklu warsztatów „Kontener Pomysłów” firmy Lisner. Na początku warsztatów pokazujemy wybrany zestaw obrazów dawnych i współczesnych artystów. Objaśniamy historię tych obrazów, epokę z której pochodzą, postać artysty, technikę wykonania i/lub anegdotę z tym obrazem związaną. Każdy z uczestników warsztatów wybiera sobie ten obraz, który go inspiruje. Następnie z wcześniej przygotowanych warzyw i owoców robimy na talerzach kompozycje sałatkowe inspirowane wybranym obrazem, epoką malarstwa, kolorem farb, nastrojem, kompozycją. Używamy do tego posiekanej sałaty, pomidorów, ogórków, marchewek, bakłażanów i innych warzyw i owoców. Wybrane kompozycje sałatkowo-malarskie sfotografujemy i zrobimy z tych fotografii wystawę. Każdy z tych dzieł zostanie podpisane imieniem i nazwiskiem małego artysty – kucharza.
Czas warsztatów- ok. 4 godz. Grupa może być rotacyjna. Warsztaty dla dzieci i rodziców.
Drogami Napoleona
g. 14
zbiórka: przed Odwachem na Starym Rynku
Wycieczka pt. „Dworskie intrygi czyli moda na sukces (Napoleon)“. Na dworach zawsze panowała moda na sukces. Kto z kim, kto przeciw komu i dlaczego? Władcy rezydujący w Poznaniu wiedli bardzo barwne życie. Na ich dworze kwitły romanse, zdrady, polityka i intrygi. Warto zapoznać się z nimi bliżej. Wizyty na królewskich salonach w lipcu i w sierpniu na Trakcie.
XV Koncerty Sołackie
Godz. 18:00
Taras Hotelu Restauracji Meridian w Parku Sołackim
XV Koncerty SołackieTaras Hotelu Restauracji Meridian w Parku Sołackim. Wstęp wolny. Zabawa z piosenką. Wystąpi: Violetta Kaźmierczak.
Maltańska Scena Muzyczna – koncert Paula i Karol
Godz. 20:00
Maltańska Scena Muzyczna, ul. Wiankowa 3
Podczas kolejnego cyklu Maltańskiej Sceny Muzycznej na pływającej scenie zobaczyć będziemy mogli zespół Paula i Karol. Duet uznawany jesy za jeden z najciekawszych debiutów ostatnich lat. Ich piosenki to nie tylko chwytliwe melodie, ale też teksty, z których bije szczerość, poczucie wspólnoty i dystans do postmodernistycznej pozy. Właśnie przypomnieli o sobie drugim albumem, bezpretensjonalnym i znakomitym „Whole Again”, na którym gościnnie udzielają się m.in. Radek Łukasiewicz (Pustki) i Piotr Zabrocki. Chwalą ich wszyscy, nie tylko w naszym kraju. Brytyjski „The Guardian” umieścił Paulę i Karola na liście „Dźwięk świata 2011” prezentującej najciekawsze młode zespoły, bo to zespół w rodzaju „przyjdź na nasz koncert i złamiemy ci serce, a potem je naprawimy”. Paula i Karol koncertują i komponują wspólnie z Christopem Thunem i Staszkiem Wróblem na perkusji, Krzyśkiem Pożarowskim na basie i Szymonem Najderem na gitarze elektrycznej. Wstęp wolny!
Polecamy również:
Wystawa poświęcona ikonografice Poznania w reklamie z XIX wieku i 1 poł. XX
VI Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku
Pożyteczne wakacje w Komornikach
Prawnicy z rakietami na Olimpii
Niewidzialne Mieszkanie czyli lekcja tolerancji
Nasi w Pucharze. Transmisje w TV
Opracował Tadeusz Hetman
Fot, J. Podolski