Centrum Szyfrów Enigma z nowym eksponatem


Ponadto w drugiej połowie roku w ramach projektu w Centrum realizowane będą tzw. edytony, czyli maratony edycyjne Wikipedii, a także powstanie archiwum cyfrowe dedykowane „Szyfrodziewczynom”.

Partnerami Poznańskiego Centrum Dziedzictwa w realizacji projektu są: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Fundacja Muzeum Historii Kobiet.

Centrum Szyfrów Enigma to najnowsza z pięciu marek Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Jej najważniejszą misją jest utrwalanie w powszechnej świadomości, że złamania szyfru Enigmy dokonali polscy kryptolodzy, absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego – Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki – którzy właśnie w stolicy Wielkopolski w latach 1929-1932 stawiali pierwsze kroki w dekryptażu niemieckiej maszyny szyfrującej. Ekspozycja CSE przedstawia również historię utajniania informacji na przestrzeni lat oraz konsekwencje wysiłków kryptologów w czasie II wojny światowej, które zaowocowały rewolucją cyfrową na świecie.

Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, partnerem inwestycji, przeznaczyło na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma ok. 30 mln zł. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej. JZ

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz