Centrum Szyfrów Enigma z nowym eksponatem


To już czwarta Enigma prezentowana na wystawie Centrum, a druga ze zbiorów Muzeum Historii Polski. W ubiegłym roku dzięki uprzejmości dyrekcji muzeum do Poznania trafiła unikatowa, jedyna pokazywana publicznie na świecie, polska wersja tej maszyny. W Centrum pokazano do tej pory także egzemplarze Enigmy ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz ze zbiorów Agencji Wywiadu. Więcej o prezentowanych w Centrum maszynach można znaleźć na stronie: https://csenigma.pl/kategoria/nasze-enigmy/.

– W zeszłym roku Centrum Szyfrów Enigma odwiedziło blisko 40 tys. zwiedzających. To jest czołówka, jeżeli chodzi o miejskie instytucje odwiedzane przez mieszkańców czy turystów krajowych i zagranicznych. Liczba ta świadczy o tym, że stworzenie Centrum było tego warte, a tematyka tutaj poruszana jest w kręgu zainteresowań szerokiego grona odbiorców – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

„Szyfrodziewczyny”

Centrum Szyfrów Enigma to nie tylko wciągająca wystawa, to także wydarzenia popularyzujące naukę. 21 kwietnia zainaugurowano projekt „Szyfrodziewczyny”, którego celem jest przywrócenie pamięci o wybitnych kobietach, prekursorkach w dziedzinie nauk matematycznych, filozoficznych, informatycznych, w kryptologii i służbach wywiadowczych w czasie II wojny światowej, a także pionierkach rewolucji cyfrowej.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz