Centrum Szyfrów Enigma z nowym eksponatem


W ramach projektu zaplanowany został całoroczny program wydarzeń. Jednym z elementów jest wystawa pt. „Szyfrodziewczyny”, którą można już oglądać w Centrum Szyfrów Enigma. Ekspozycja prezentuje życiorysy trzynastu wybitnych kobiet, których przełomowe odkrycia i bohaterskie czyny miały na przestrzeni dziejów wpływ na życie ludzi, przebieg wojen i kształtowanie nowych, zmieniających losy świata technologii. Przy sylwetkach bohaterek wystawy umieszczone są kody QR. Kierują one do strony internetowej, gdzie można znaleźć ciekawe informacje poświęcone każdej z nich.

Odbędzie się także bezpłatne zwiedzanie Centrum Szyfrów Enigma pt. „Prekursorki. Opowieść o Szyfrodziewczynach”. To oprowadzanie tematyczne po ekspozycji stałej, przypominające o dokonaniach genialnych kobiet: filozofki, matematyczki, szyfrantki i kryptolożki, a także programistki, które wniosły swój unikatowy, a zwykle niedostrzegany wkład w rozwój świata i nauki. Najbliższe zwiedzanie odbędzie się 26 maja o godz. 16:00.

Ponadto będzie można można posłuchać wykładów historycznych poświęconych nieznanym lub niesłusznie zapomnianym bohaterkom m.in. Wandzie Modlibowskiej, Hannie Malewskiej, Zofii Sokolnickiej, Elżbiecie Zawackiej, Halinie Ryffert, Janinie Mizerskiej i wielu innym. Już 8 maja o godz.17:00 odbędzie się wykład Aleksandry Pietrowicz pt. „Poznańska babska siatka. Kurierki”. Z kolei 1 czerwca o godz. 17:00 wykład o Wandzie Modlibowskiej wygłosi Izabella Kopczyńska.

Jednym z elementów projektu „Szyfrodziewczyn” jest także rezydencja artystyczna w Centrum Szyfrów Enigma. Osoba wyłoniona w naborze będzie realizowała autorski projekt oraz związane z nim wydarzenia z udziałem publiczności w Centrum. Nabór do programu trwa do 12 czerwca 2023 r. Szczegóły: https://csenigma.pl/centrum-szyfrow/rezydencje/.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz