Kodowanie z babcią i dziadkiem w Poznaniu [fotogaleria]


Wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny w ramach akcji Godzina Kodowania 2016 po raz kolejny odwiedził Szkołę Podstawową nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu, która od kilku lat jest uznawana za jednego z liderów programu „Mistrzowie Kodowania” w Polsce.

Koduj z Babcia i Dziadkiem w SP 58 w Poznaniu - 06
Godzina Kodowania organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej jest największą inicjatywę edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów z całego świata. Z roku na rok akcja cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Mogli się o tym przekonać goście Szkoły Podstawowej im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu, którzy pojawili się w piątek na zajęciach „Koduj z babcią i dziadkiem”.

W zajęciach oprócz uczniów szkoły i ich dziadków wzięli udział m.in.: wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny, poseł Bartłomiej Wróblewski, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wanda Buk, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Poznaniu Irena Pyszyńska-Królak, wicedyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania Wiesław Banaś, koordynatorka programu „Mistrzowie Kodowania” Iwona Brzóska-Złotnicka, konsultant ds. zarządzania IT i były dyrektor OFEK Łukasz Rumatowski.

– Dziś obserwujemy jak w Szkole Podstawowej nr 58 w Poznaniu został stworzony most międzypokoleniowy pomiędzy dziadkami i wnukami. Wspólnie mogą uczyć się ciekawych i inspirujących rzeczy podczas zajęć z kodowania. Wpieramy takie działania funduszami europejskimi i jesteśmy teraz na etapie organizowania kolejnego konkursu na 124 mln zł. Konkurs ma wspierać naukę kodowania w klasach I-III w szkołach podstawowych – mówił wiceminister cyfryzacji, Piotr Woźny.

Koduj z Babcia i Dziadkiem w SP 58 w Poznaniu - 04
Podczas spotkania goście wzięli udział w specjalnej lekcji kodowania, którą prowadziła nauczycielka Anna Cieślarczyk. Dzieci pracowały w grupach wraz z przydzielonymi opiekunami, czyli gośćmi. Zadaniem grupy było odnalezienie na terenie szkoły instrukcji do wykonania zadania, a pomocne do tego celu okazały się gazetki ścienne znajdujące się na pierwszym i drugim piętrze szkoły oraz skrytki.  Po złożeniu z poszczególnych elementów całej instrukcji wspólnie wykonali zadania m.in. spacer robota w labiryncie, gra dźwiękami na pomidorach, animacje z wykorzystaniem Scratcha, stworzenie prostej „apki”.

– Poziom prezentowany przez dziadków naszych uczniów jest zróżnicowany. Od takich, którzy stawiają przed komputerem pierwsze kroki, aż do seniorów mówiących, że „kodowanie jest lepsze niż krzyżówka” – mówi nauczyciel zajęć komputerowych, Tomasz Woźniak.

W szkole znajduje się blisko 200 komputerów i pracowania do zajęć komputerowych Laboratorium Samsunga, którą uczniowie wygrali w ramach programu „Mistrzowie Kodowania”. – To moja kolejna wizyta w murach szkoły na niezwykłych lekcjach w ramach programu „Mistrzowie Kodowania”. Cieszymy się, że placówka staje się centrum różnych wydarzeń dla wszystkich pokoleń z Ławicy. W języku młodzieży powiem, że godzina kodowania była super – podsumował wydarzenie wicedyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania, Wiesław Banaś.

Koduj z Babcia i Dziadkiem w SP 58 w Poznaniu - 05
Przypomnijmy, że Szkoła Podstawowa nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu zlokalizowana w dzielnicy Ławica ma już ponad 125 lat. W minionym roku szkolnym uczniowie szkoły wygrali największą ilość konkursów kuratoryjnych i ogólnopolskich w Wielkopolsce. Oprócz licznych sukcesów w konkursach przedmiotowych placówka może się pochwalić wzorową realizacją programów: „Szkoła z klasą 2.0” czy Mistrzowie Kodowania.

Polecamy:
»Kodowanie z babcią i dziadkiem w SP 58 w Poznaniu [fotogaleria]
»Niezwykłe lekcje Mistrzów Kodowania z SP 58 w Poznaniu
»Jacek Jaśkowiak spotkał się z nauczycielami z UE
»Rekordowa X Olimpiada Przedszkolaków i Pierwszoklasistów za nami [fotogaleria]
»Matematyczne szczyty uczniów Kukuczki

fot. SP 58 w Poznaniu / Mistrzowie Kodowania

Dodaj komentarz