Niezwykłe lekcje Mistrzów Kodowania z SP 58 w Poznaniu


Wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny w ramach Tygodnia Kodowania odwiedził Szkołę Podstawową nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu, która realizuje od kilku lat program „Mistrzowie Kodowania” i uznawana jest za jednego z liderów programu w Polsce. Tego dnia w szkole na Ławicy odbyła się niezwykła lekcja związana z poszukiwaniem zaszyfrowanych informacji i tworzeniem animacji.

Mistrzowie Kodowania z SP 58 w Poznaniu - 03
„Mistrzowie Kodowania” to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach. Obejmuje on uczniów szkół podstawowych z całej Polski, a od kilku lat liderem programu jest Szkoła Podstawowa nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu. Placówka, co roku może się pochwalić licznymi sukcesami edukacyjnymi i niezwykłymi lekcjami z wykorzystaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

W ramach Tygodnia Kodowania przepis na ten sukces poznawał wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny oraz goście: ambasadorka projektu Blanka Fijołek, ogólnopolska koordynatorka programu „Mistrzowie Kodowania” Iwona Brzózka-Złotnicka, poseł Bartłomiej Wróblewski, wicedyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania Wiesław Banaś, Ireneusz Rajman z Kuratorium Oświaty w Poznaniu, prezes zarządu INEA S.A Janusz Kosiński.

Podczas spotkania goście wzięli udział w specjalnej lekcji kodowania. Dzieci z klas III-VI pracowały w grupach wraz z przydzielonymi opiekunami, czyli gośćmi.  Zadaniem grupy było odszyfrowanie wiadomości zawieszonych w holu szkoły.  Pomocne do tego celu okazały się gazetki ścienne znajdujące się na pierwszym i drugim piętrze szkoły.  Po rozszyfrowaniu haseł uczniowie poznali temat swojej animacji, którą wspólnie przygotowali.

– Jestem pod wielkim wrażeniem jak wykorzystuje się sprzęt elektroniczny do celów edukacyjnych w Szkole Podstawowej nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu. Takie placówki należy otoczyć szczególną opieką, a ilość dobrych praktyk, jakie tutaj zobaczyłem robi wrażenie. Głęboko wierzę, że jest to najlepsze połączenie nauki z zabawą – mówił wiceminister cyfryzacji, Piotr Woźny.

Mistrzowie Kodowania z SP 58 w Poznaniu - 07
W szkole znajduje się blisko 200 komputerów i pracowania do zajęć komputerowych Laboratorium Samsunga, którą uczniowie wygrali w ramach programu „Mistrzowie Kodowania”. – Cieszymy się z tak efektywnego wykorzystania środków finansowych z budżetu Miasta Poznania. Tylko w zeszłym roku dofinansowaliśmy zakup sprzętu dla szkoły na kwotę 60 tys. zł. Ilość wygranych konkursów przez uczniów robi wrażenie – mówi wicedyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania, Wiesław Banaś.

Niezwykłą lekcję kodowania prowadziła tego dnia nauczycielka matematyki i zajęć komputerowych Anna Cieślarczyk, której uczniowie, co roku wygrywają konkursy kuratoryjne i ogólnopolskie. – Udział w konkursach to dla ambitnych uczniów nie tylko sprawdzian wiedzy, kreatywności, ale również umiejętności logicznego, lecz niestereotypowego myślenia, wnioskowania i poszukiwania dalekich od standardowych rozwiązań – mówi Cieślarczyk.

Mistrzowie Kodowania z SP 58 w Poznaniu - 08
Przypomnijmy, że Szkoła Podstawowa nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu zlokalizowana w dzielnicy Ławica ma już ponad 125 lat. W minionym roku szkolnym uczniowie szkoły wygrali największą ilość konkursów kuratoryjnych i ogólnopolskich w Wielkopolsce. Oprócz licznych sukcesów w konkursach przedmiotowych placówka może się pochwalić wzorową realizacją programów: „Szkoła z  klasą 2.0” czy Mistrzowie Kodowania.

Dodaj komentarz