4 obiekty z Poznania w finale prestiżowego konkursu


Barokowe freski w urzędzie miasta, historyczna kamienica przy ul. Kilińskiego 4, budynek Poznań Congress Center czy Oddział Onkologii Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera – to poznańskie obiekty, które znalazły się w finale ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Jego elementem jest internetowy plebiscyt. Głosy na wybrane realizacje można oddawać do 27 września.

Barokowe freski w urzędzie miasta

Celem konkursu jest wyłonienie i promowanie najlepszych przedsięwzięć modernizacyjnych oraz budowy nowych obiektów, wyróżniających się jakością, funkcjonalnością oraz walorami estetycznymi. Wśród finalistów 27. edycji wydarzenia są 4 obiekty ze stolicy Wielkopolski. Laureatów wybierze jury, ale swojego faworyta mogą także wskazać internauci poprzez plebiscyt dostępny na stronie: https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/editions/3413/plebiscite/stage-2.

Barokowe freski w urzędzie

Jednym z finalistów są odrestaurowane, XVIII-wieczne malowidła pokrywające sklepienie Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim. Freski przedstawiają sceny o charakterze biblijnym, świętych z zakonu jezuitów, a także Jana Kazimierza Wazę w stroju kardynalskim. Szacuje się, że dekoracje powstały w 1732 r., kiedy ukończono budowę kolegium jezuickiego. Wówczas pomieszczenie to służyło jako refektarz, czyli klasztorna jadalnia.

Autorem malowideł, jak zgodnie twierdzą historycy sztuki, był franciszkanin, o. Adam Swach. Niestety, w sali nie znaleziono jego sygnatury. Freski prawdopodobnie zamalowano niedługo po likwidacji zakonu w 1773 roku. Wtedy też budynek przeznaczono na cele świeckie.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz