Pomnik Paderewskiego odsłonięty


Dzisiaj w Poznaniu, w obecności prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odbyła się uroczystość odsłonięcia Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego. Rzeźba kroczącego artysty i polityka stanęła przed Akademią Muzyczną na placu Stefana Stuligrosza.

Paderewski Matysiak 23

Marian Król, prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, będącego inicjatorem budowy pomnika przypomniał historyczną wypowiedź Ignacego Jana Paderewskiego, który swoją działalność polityczną uzasadnił słowami: „Uwielbiam muzykę, ale jeszcze bardziej kocham moją Ojczyznę”.

– Dzisiaj, obok Pana Prezydenta RP na poznańskim placu imienia prof. Stefana Stuligrosza, zebrali się obywatele, którym pragnę w Pana obecności powiedzieć – Dziękuję! – mówił M. Król. – To dzięki ich wsparciu moralnemu i materialnemu, odsłaniamy pomnik wielkiego polskiego męża stanu, pierwszego premiera Polski, autora podpisu pod Traktatem Wersalskim i pianisty światowej sławy.

Dla Wielkopolan Paderewski jest szczególnie bliski.

– Wszyscy dobrze pamiętamy z historii, jego przyjazd do Poznania 26 grudnia 1918 roku i emocje, jakie wtedy towarzyszyły obywatelom Poznania – przypomniał M. Król. – To wówczas, dzięki płomiennemu, patriotycznemu przemówieniu Ignacego Jana Paderewskiego do poznaniaków wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Dzisiaj tym pomnikiem, który nam, mieszkańcom Poznania, będzie towarzyszyć codziennie – spłacamy historyczny dług wobec Wielkiego Polaka, w 155 rocznicę jego urodzin.

Europoseł Adam Szejnfeld, przewodniczący Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Paderewskiego, w przemówieniu zauważył, że nowoczesny patriotyzm, to praca na rzecz lepszej przyszłości, i taką właśnie postawą odznaczał się Ignacy Jan Paderewski. Jak powiedział: – Chcemy i będziemy pracować na rzecz dobra Wielkopolski i całej Polski. Jesteśmy zwróceniu ku przyszłości, ale ten pomnik jest dowodem na to, że nie zapominamy także o historii i o przeszłości. Patriotyzm bowiem musi łączyć przeszłość z przyszłością. Mam nadzieję, że to miejsce, ten pomnik, będzie dowodem wielkopolskiej pamięci i wdzięczności, ale też, że ten plac stanie się w przyszłości miejscem nie tylko patriotycznych, ale także zwykłych codziennych spotkań Poznaniaków i wszystkich Wielkopolan.

– Ignacy Paderewski mówił o sobie, że jego jedyną partią jest Polska – powiedział podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Ignacego Paderewskiego, prezydent Bronisław Komorowski. – Zawsze podkreślał, że Polska jest rzeczą wspólną, Polsce trzeba służyć i Polskę trzeba szanować niezależnie od sympatii, czy antypatii politycznej, czy partyjnej. Coś z tego przesłania jest do dzisiejszego dnia ważne dla nas wszystkich. Dziękuję za to piękne dzieło, bo pomnik bardzo mi się podoba. Podkreślam, że pomysł został zrealizowany przy pełnej aktywności obywatelskiej, po poznańsku. Dla mnie jest to autentycznym, głębokim przeżyciem: być tu, razem z Wielkopolanami, z poznaniakami w tym szczególnym momencie, że pamiętając i składając hołd pamięci Ignacemu Paderewskiemu, składamy hołd wielkiej Polsce, tym wielkim ludziom, którzy zbudowali pierwszą, niepodległą Rzeczpospolitą po okresie rozbiorów.

Bronisław Komorowski przypomniał rolę i znaczenie Paderewskiego u progu odradzającego się państwa polskiego. – Właśnie Paderewski został zaproszony do misji tworzenia rządu narodowego, rządu zgody narodowej. W momencie, kiedy Polska budząca się do niepodległości już była rozszarpywana poprzez sprzeczne interesy środowisk partyjnych. Właśnie do niego, do wybitnego wirtuoza, do człowieka tej wielkiej klasy, zwróciła się cała Polska, aby objął funkcję ministra spraw zagranicznych i premiera – powiedział prezydent.

Paderewski w Poznaniu przebywał sześciokrotnie, zawsze serdecznie witany, jako pianista, kompozytor, później jako polityk, premier, a po raz szósty i ostatni za swego życia był w listopadzie 1924 roku. Wówczas Rada Miasta Poznania wręczyła Paderewskiemu honorowe obywatelstwo, a Uniwersytet Poznański nadał mu doktorat Honorowy. Paderewski odwiedził także liceum noszące już wtedy jego imię. Po raz siódmy i już ostatni, symbolicznie żegnano Paderewskiego w Poznaniu w lipcu 1992 roku, kiedy jego prochy były z honorami przewożone w drodze ze Stanów Zjednoczonych do miejsca wiecznego spoczynku, do Katedry Św. Jana w Warszawie. Wówczas Ignacego Jana Paderewskiego w imieniu obywateli Poznania – żegnał profesor Lech Trzeciakowski.

– Warte podkreślenia jest to, że ten pomnik udało się ufundować bez udziału środków publicznych. Jeśli można zbudować coś ze składek płynących z serca, z potrzeby uhonorowania wielkiego Polaka, to jest to tym bardziej cenne – powiedział marszałek Wielkopolski Marek Woźniak.

W sumie budowę pomnika, którego autorem jest poznański artysta rzeźbiarz – Rafał Nowak, wsparło ponad 2.500 osób.

– Szczególne podziękowania kieruję do Ryszarda Szulca i Tomasza Nowaczyka oraz ich rodzin – mówił dr Marian Król. – Serdecznie dziękuję przewodniczącemu Komitetu Honorowego Adamowi Szejnfeldowi za duży wkład pracy merytorycznej i organizacyjnej.

Zdjęcia: Paweł F. Matysiak

Pomnik Paderewskiego już stoi – czytaj tutaj

Fotorelacja z wmurowania kamienia węgielnego – zobacz tutaj

Zobacz jak wyglądał odlew pomnika w pracowni – kliknij tutaj

 

Dodaj komentarz