Kamień pod pomnik Paderewskiego


Dzisiaj przy placu Stefana Stuligrosza w Poznaniu  odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik Ignacego Jana Paderewskiego. Inicjatorem jego postawienia jest Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Patronat honorowy objął Prezydent RP Bronisław Komorowski, a medialny „Nasz Głos Poznański”. Odsłonięcie monumentu planowane jest na maj.

Paderewski 41

– Poznaniacy i Wielkopolanie mają moralne zobowiązanie wobec Ignacego Jana Paderewskiego – powiedział dr Marian Król, prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. – Za to, ze on w 1918 roku był iskierką zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Marszałek Marek Woźniak w swoim przemówieniu podkreślił, że pomnik ufundowały swoimi wpłatami zwykłe osoby i firmy.

Pomnik będzie usytuowany na cokole o wysokości około 140 cm. Sama postać będzie wykonana w odlewie w wysokości około 350 cm. Na frontonie pomnika będzie następujący napis: Ignacy Jan Paderewski (1860 – 1941), poniżej ma być umieszczony  orzeł powstańczy z okresu Powstania Wielkopolskiego i data: Poznań, 27.XII 1918 r. Z tyłu na cokole umieszczone zostaną podziękowania dla fundatorów głównych.

Do tej pory wpłat na realizację pomnika dokonało 140 instytucji, firm i organizacji oraz 1264 osoby  fizyczne. Nadal można dokonywać wpłat. Koszt pomnika to ponad  milion złotych.

Zobacz jak wygląda odlew pomnika – kliknij tutaj

Fot. Paweł F. Matysiak

Dodaj komentarz