Zanim zjemy ostatnią pyrę – wrzesień


Pyra jaka jest, każdy widzi. Wsadzasz ją w ziemię i rośnie. Ale czy na pewno? Naukowcy biją na alarm, że przy obecnym sposobie eksploatacji gleby pozostało nam ok. 50 corocznych plonów*! Współcześni 30- 40-latkowie raczej nie odczują tego szczególnie mocno. Ale ich dzieci i wnuki już tak. Nie próbujmy tego sprawdzać… Próbujmy to zmienić!

samowystarczalna uprawa ziemniakow w slomie, fot. Permakultura Maliniec
Samowystarczalna uprawa ziemniaków w słomie.

Pomimo, że problemy stają się coraz bardziej skomplikowane, rozwiązania pozostają zawstydzająco proste
Bill Mollison (naukowiec, wykładowca i naturalista, uważany za ojca permakultury)

Zapraszamy Cię do odkrywania i budowania Nowego. Co miesiąc, przez pełen rok, hasłowo – do samodzielnego doczytania – proponować będziemy kroki duże i małe,  z zakresu ogrodnictwa, ale też „survivalu”. Dla tych, co mają ogród. Dla tych, którzy władają balkonami. Dla ciekawskich i tych, co po prostu lubią być „gotowi”.

Wrzesień:

1. Niektórzy ogrodnicy już rozpoczęli przekopywanie swoich grządek, niszcząc życie w jej cennej wierzchniej warstwie. A co gdybyś zastosował metodę No Dig – ogród bez przekopywania? Zacznij, a z roku na rok żyzność Twojej ziemi będzie rosła bez wysiłku kopania.

2. Nie przekopujesz? Ściółkuj, dokładaj materii organicznej (cienka warstwa skoszonej trawy, słoma, siano, przekompostowany obornik, przekompostowane zrębki, „resztki” po wyrywanych roślinach). Zostawiaj korzenie w grządkach na zimę lub zasiej zielony poplon, np. rzepak ozimy, miks wyki z żytem).

3. Kontynuuj sadzenie roślin cebulowych, kwitnących wczesną wiosną.

4. Zbieraj własne nasiona, ale pamiętaj zostawiać coś ptakom (jeśli masz zbiory słonecznika, zostaw część nasion na kiełki, by zimową porą mieć dostęp do świeżej „zieleniny”).

5. To czas, kiedy odstawiamy naturalne nawozy azotowe. Nadal jednak stosuj gnojówkę z żywokostu, która poza działaniem na owoce, przyczynia się do wzrostu korzeni (idealne wsparcie dla roślin przed zimą).

6. Ten miesiąc to dobry czas na założenie trawnika lub jego naprawy (na całej powierzchni trawnika rozsyp cienką warstwę kompostu z piaskiem i rozgrab. Następnie na to wysiej nasiona nowej trawy wymieszane z koniczyną).

I pamiętaj, że „wszystkie problemy tego świata można rozwiązać w ogrodzie”
Geoff Lawton (edukator permakulturowy)

Daria i Maciej

A jeśli masz pytania lub chciałbyś dopytać  o szczegóły jesteśmy tutaj: www.facebook.com/permakultura.maliniec

*Prognoza FAO wydana w grudniu 2014 r. „jeśli bieżące tempo degradacji gleb nie zostanie zatrzymane, to w przeciągu 60 lat na świecie zniknie uprawna warstwa gleby, zdolnej do wydawania plonów.

Fot. Permakultura Maliniec

Sierpniowy artykuł z tego cyklu przeczytasz tutaj:

Zanim zjemy ostatnią pyrę…

Lipcowy artykuł z tego cyklu przeczytasz tutaj:

Zanim zjemy ostatnią pyrę

Czerwcowy artykuł z tego cyklu przeczytasz tutaj:

Zanim zjemy ostatnią pyrę

Czytaj także artykuły z tego cyklu:
z kwietnia: Zanim zjemy ostatnią pyrę, a także ze  stycznialutegomarca.

Dodaj komentarz