Zanim zjemy ostatnią pyrę


Pyra jaka jest, każdy widzi. Wsadzasz ją w ziemię i rośnie. Ale czy na pewno? Naukowcy biją na alarm, że przy obecnym sposobie eksploatacji gleby pozostało nam ok. 50 corocznych plonów*! Współcześni 30- 40-latkowie raczej nie odczują tego szczególnie mocno. Ale ich dzieci i wnuki już tak. Nie próbujmy tego sprawdzać… Próbujmy to zmienić!

spirala ziołowa

 

 „Pomimo, że problemy stają się coraz bardziej skomplikowane, rozwiązania pozostają zawstydzająco proste

Bill Mollison (naukowiec, wykładowca i naturalista, uważany za ojca permakultury)

Zapraszamy Cię do odkrywania i budowania nowego. Co miesiąc, przez pełen rok, hasłowo – do samodzielnego doczytania – proponować będziemy kroki duże i małe,  z zakresu ogrodnictwa, ale też „survivalu”. Dla tych, co mają ogród. Dla tych, którzy władają balkonami. Dla ciekawskich i tych, co po prostu lubią być „gotowi”.

spirala ziołowa

LUTY:

Zaplanuj kalendarz siewów na ten rok. Jeśli nie masz ogrodu, nie rezygnuj – uprawa pojemnikowa na balkonach/tarasach przynosi wspaniałe plony (nie zjadają ich ślimaki i gryzonie!).

Stwórz strefę dla dzikiej przyrody, np. stos kamieni i drewna/gałęzi w spokojniejszej części  ogrodu albo wykonaj małą sadzawkę, wkopując  po prostu plastikową, dużą donicę lub najzwyklejszą kastę budowlaną.

1. W styczniu zadbałeś o ptaki (więcej na ten temat kliknij tutaj)? W lutym zadbaj o siebie i przygotuj budkę dla nietoperzy, które latem zjedzą komary ;)

2. Rozmnażaj rośliny w duchu zero waste i bezkosztowo (pobierz pędy długości 10-15 cm takich roślin, jak np. czarny bez, wierzba, morwa, porzeczki, winorośl) i umieść je w plastikowej butelce przeciętej na pół z jej dolną częścią wypełnioną ziemią i z otworami na nadmiar wody;  podlej i zamknij górną część butelki, tworząc domową, mini-szklarnię.

3. Kupując ziemię unikaj tej z dodatkiem torfu (to zbyt cenny składnik środowiska naturalnego, który niezwykle długo się odbudowuje).

4. Spróbuj wykonać tzw. spiralę ziołową w słonecznej części ogrodu.

5. Jeżeli jeszcze nie wypróbowałeś uprawy nasion na mikrolistki – koniecznie wysiej nasiona groszku cukrowego, ale zamiast groszkiem zajadaj się słodkimi pędami!

6. Pod koniec miesiąca rozpocznij pędzenie ziemniaków – sadzeniaków dla większego oraz  szybszego ich zbioru.

 I pamiętaj, że „wszystkie problemy tego świata można rozwiązać w ogrodzie”

Geoff Lawton (edukator permakulturowy)

Daria i Maciej

A jeśli masz pytania lub chciałbyś dopytać  o szczegóły jesteśmy tutaj: permakultura.maliniec@gmail.com

*Prognoza FAO wydana w grudniu 2014 r. „jeśli bieżące tempo degradacji gleb nie zostanie zatrzymane, to w przeciągu 60 lat na świecie zniknie uprawna warstwa gleby, zdolnej do wydawania plonów.

Fot. Permakultura Maliniec

1 komentarz

  1. Permakultura Maliniec pisze:

    Zapraszamy do kontaktu i współpracy:

    https://www.facebook.com/Permakultura-Maliniec-dzikie-Dzieci-dzika-Natura-dzikie-Wszystko-107729548842358

    Z malinowym pozdrowieniem :)

Dodaj komentarz