Zanim zjemy ostatnią pyrę


Pyra jaka jest, każdy widzi. Wsadzasz ją w ziemię i rośnie. Ale czy na pewno? Naukowcy biją na alarm, że przy obecnym sposobie eksploatacji gleby pozostało nam ok. 50 corocznych plonów*! Współcześni 30- 40-latkowie raczej nie odczują tego szczególnie mocno. Ale ich dzieci i wnuki już tak. Nie próbujmy tego sprawdzać… Próbujmy to zmienić!

ściółkowanie

Pomimo, że problemy stają się coraz bardziej skomplikowane, rozwiązania pozostają zawstydzająco proste
Bill Mollison (naukowiec, wykładowca i naturalista, uważany za ojca permakultury)

Zapraszamy Cię do odkrywania i budowania Nowego. Co miesiąc, przez pełen rok, hasłowo – do samodzielnego doczytania – proponować będziemy kroki duże i małe,  z zakresu ogrodnictwa, ale też „survivalu”. Dla tych, co mają ogród. Dla tych, którzy władają balkonami. Dla ciekawskich i tych, co po prostu lubią być „gotowi”.

CZERWIEC:
W tym roku czerwiec jest bardzo suchy, a przed nami kolejne letnie miesiące. Dlatego skupimy się na sposobach zapewnienia wilgoci naszym ogródkom.

1. Podlewaj wcześnie rano lub późno wieczorem (podlewanie rano sprawia, że woda szybko przesycha, ale rośliny nie są narażone na choroby natomiast wieczorne sprawia, że rośliny w pełni wykorzystają wodę w glebie).
2. Najlepiej podlewać przed deszczem lub zaraz po deszczu.
3. Nie mocz liści podczas podlewania.
4. Podlewaj rzadziej a intensywniej (tak by woda wsiąknęła głębiej, mobilizując korzenie roślin do sięgania w dół a nie jedynie pod powierzchnię).
5. Ściółkuj – to bardzo ważne by gleba nie pozostawała odkryta. Możesz użyć do tego kompostu, świeżo ściętej trawy (cienkiej warstwy) a nawet małych kamieni polnych (nad ranem zbiera się na nich rosa a wieczorami oddają ciepło).
6. Sadź gęściej – takie nasadzenia zacieniają, zmniejszając parowanie.
7. Korzystaj z zapasu zbieranej wody deszczowej. To duża oszczędność dla portfela i przyrody.
8. Przed posadzeniem sadzonki namocz w wodzie jej korzenie, dalej wody do dołka a po posadzeniu podlej.
9. Zastosuj nawadnianie kropelkowe z wody deszczowej lub wkop w grządki gliniane naczynia napełnione wodą (woda powoli będzie się przesączać przez glinę), które dodatkowo będą poidełkami dla ptaków.

I pamiętaj, że „wszystkie problemy tego świata można rozwiązać w ogrodzie”
Geoff Lawton (edukator permakulturowy)

Daria i Maciej

A jeśli masz pytania lub chciałbyś dopytać  o szczegóły jesteśmy tutaj: permakultura.maliniec@gmail.com oraz na Facebooku: Permakultura Maliniec – dzikie Dzieci dzika Natura dzikie Wszystko
*Prognoza FAO wydana w grudniu 2014 r. „jeśli bieżące tempo degradacji gleb nie zostanie zatrzymane, to w przeciągu 60 lat na świecie zniknie uprawna warstwa gleby, zdolnej do wydawania plonów.

Artykuł majowy z cyklu:
Zanim zjemy ostatnią pyrę

Czytaj także artykuły z tego cyklu:
z kwietnia: Zanim zjemy ostatnią pyrę, a także ze  stycznialutegomarca.

Dodaj komentarz