Zanim zjemy ostatnią pyrę


Pyra jaka jest, każdy widzi. Wsadzasz ją w ziemię i rośnie. Ale czy na pewno? Naukowcy biją na alarm, że przy obecnym sposobie eksploatacji gleby pozostało nam ok. 50 corocznych plonów*! Współcześni 30- 40-latkowie raczej nie odczują tego szczególnie mocno. Ale ich dzieci i wnuki już tak. Nie próbujmy tego sprawdzać… Próbujmy to zmienić!

gildia drzewa owocowego

Pomimo, że problemy stają się coraz bardziej skomplikowane, rozwiązania pozostają zawstydzająco proste
Bill Mollison (naukowiec, wykładowca i naturalista, uważany za ojca permakultury)

Zapraszamy Cię do odkrywania i budowania nowego. Co miesiąc, przez pełen rok, hasłowo – do samodzielnego doczytania – proponować będziemy kroki duże i małe,  z zakresu ogrodnictwa, ale też „survivalu”. Dla tych, co mają ogród. Dla tych, którzy władają balkonami. Dla ciekawskich i tych, co po prostu lubią być „gotowi”.

MARZEC:

1. To miesiąc przycinania wielu gatunków drzew i krzewów – część przyciętych pędów sadzonkuj, otrzymując w ten sposób (bezpłatnie) kolejne rośliny a niewykorzystane pędy potnij na małe kawałki i rzuć na glebę (ta metoda nosi nazwę: Chop and drop i przyczynia się do wzrostu żyzności gleby).

2. Zapoznaj się z metodą podkiełkowywania nasion (dzięki tej technice kiełkuje nawet 90% nasion).

3. Zaplanuj swój ogród w wersji 3D – zastosuj pionowe uprawy, zaoszczędzając w ten sposób miejsce i zwiększając plony. Wiele roślin można uprawiać „pionowo” i nie są to tylko pnącza (pnącza można prowadzić także po pniach dorosłych drzew) ale również warzywa: ogórki, pomidory, szpinak malabarski, fasolnik egipski, etc. Niektóre warzywa mogą piąć się nawet po innych warzywach, jak np. w uprawie tzw. Trzech Sióstr.

4. Zapoznaj się z tzw. gildiami drzew owocowych i spróbuj wprowadzić choć jedną z nich w swoim ogrodzie.

5. Przygotuj się na inwazję ślimaków, wypróbowując kilka z przykładowych metod:
– uprawiaj rośliny o czerwonych liściach (są mniej atakowane przez ślimaki niż te w kolorze zielonym),
– dbaj o „grzybnię” w warzywniku – umieszczając w nim trochę drewna lub słomy (rozkładając się tworzą grzybnię chętnie zjadaną przez ślimaki)
– na tydzień przed wysadzeniem roślin do ogrodu ponacinaj lekko kilka listków symulując ataki ślimaków (rośliny zmieniają wówczas nieco skład swoich soków i nie są tak apetyczne dla ślimaków),
– hoduj kaczki biegusy, prawdopodobnie jedyne, które gustują w pomrowach.

6. Używaj tylko naturalnych nawozów: kompostu (najlepiej własnej produkcji), obornika granulowanego lub mączki rogowej.

7. Przygotuj uprawę (rozsad papryki, pomidorów, fasolki szparagowej, sałat, ziół, itp.) w specjalnych workach uprawowych lub w zwykłych workach z ziemią ogrodową ze sklepów ogrodniczych. Nie potrzebujesz do tego ani donic, ani nawet ogrodu!

I pamiętaj, że:

„Wszystkie problemy tego świata można rozwiązać w ogrodzie”
Geoff Lawton (edukator permakulturowy)

Daria i Maciej
A jeśli masz pytania lub chciałbyś dopytać  o szczegóły jesteśmy tutaj: permakultura.maliniec@gmail.com

*Prognoza FAO wydana w grudniu 2014 r. „jeśli bieżące tempo degradacji gleb nie zostanie zatrzymane, to w przeciągu 60 lat na świecie zniknie uprawna warstwa gleby, zdolnej do wydawania plonów.

Czytaj także artykuły ze stycznia i lutego.

1 komentarz

  1. Permakultura Maliniec pisze:

    Zapraszamy do kontaktu i współpracy:

    https://www.facebook.com/Permakultura-Maliniec-dzikie-Dzieci-dzika-Natura-dzikie-Wszystko-107729548842358

    Z malinowym pozdrowieniem :)

Dodaj komentarz