Z OSTATNIEJ CHWILI: Samorządy kontra rząd – brak porozumienia w sprawie ustawy o finansach


Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, któremu przewodniczy Ryszard Grobelny, omawiał zmiany w zakresie art. 243 ustawy o finansach publicznych. Obie strony mają rozbieżności w stanowiskach.

Strona rządowa nie zgodziła się na większe poluzowanie wskaźnika zadłużenia przy realizacji projektów unijnych. Rząd przyjmie prawdopodobnie pierwotny projekt, który nie satysfakcjonuje samorządów. Zdaniem samorządowców obecne zapisy projektu obejmą bardzo małą liczbę projektów. Przez co samorządy w mniejszym stopniu będą mogły wykorzystać środki unijne. To wiąże się z pytaniem jak Polska będzie w stanie wykorzystać przyznane wsparcie w perspektywie 2014-2020?

Projekt ustawy o finansach publicznych umożliwia nie wliczanie w limit zadłużenia środków przeznaczanych na projekty unijne. Jest to propozycja, która pojawiła się podczas ostatniej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z ust Premiera Donalda Tuska. Propozycja zakłada, że wszystkie umowy podpisane przed 1 stycznia 2013 roku, mające  współfinansowanie unijne co najmniej 60% nie będą wliczane do zadłużenia. Prezydent Ryszard Grobelny zaprezentował stanowisko Strony Samorządowej podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego postulując:

– obniżenie pułapu współfinansowania, od którego projekty nie będą wliczane do zadłużenia do poziomu 30 %. Zaproponowany pułap 60% obejmuje bardzo niewiele projektów;

– objęcia nie wliczaniem do zadłużenia umów podpisanych od 2007 roku;

– wydłużenia okresu, w oparciu, o które oblicza się wskaźnik zadłużenia z 3 lat jak to jest obecnie do 7 lat, co ustabilizowałoby system na czasy kryzysu.

Dodaj komentarz