XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Poznaniu


17 stycznia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Judaizmu. W Poznaniu to wydarzenie ma wyjątkowy charakter – na mieszkańców stolicy Wielkopolski czeka nie jeden, ale aż dziesięć dni pełnych spotkań poświęconych religii i kulturze żydowskiej.

Poznań został wybrany miejscem jubileuszowych obchodów XXV Dnia Judaizmu – ich mottem jest w tym roku cytat „Moje myśli nie są myślami waszymi”. Podczas trwającego aż 10 dni (od 10 do 20 stycznia) wydarzenia przygotowano wiele atrakcji – na uczestników czeka m.in. spacer szlakiem dziedzictwa żydowskiego, czytania sceniczne „Listów do mojego palestyńskiego sąsiada” Yosii Klein Halevi, koncert zespołu klezmerskiego czy prezentacja prozy Brunona Schulza. Centralnym punktem uroczystości będzie XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu, który odbędzie się 17 stycznia.

– Tegoroczny program jest niezwykle bogaty – podkreśla Alicja Bromberger-Kobus, przewodnicząca gminy żydowskiej w Poznaniu. – Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Punktem kulminacyjnym będzie wspólna modlitwa chrześcijan i żydów przy grobie rabina Akivy Egera, która odbędzie się 17 stycznia. Tego samego dnia otwarta zostanie jego Izba Pamięci – wyjątkowe miejsce poświęcone wybitnej postaci, jaką był rabin.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz