Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania (ZDJĘCIA)


W momencie zmian ustrojowych, tj. w 1989 r., prof. Wojciech Łączkowski został przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Poznaniu. Od 1989 r. do 1997 r. pełnił funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego, a w latach 1994-1997 był przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej. Wchodził w skład Rady Polityki Pieniężnej I kadencji, był przewodniczącym Kościelnej Komisji Historycznej, a także członkiem Międzynarodowego Instytutu Finansów Publicznych, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Należy do Stowarzyszenia Polskich Prawników Katolickich, jest kawalerem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz komandorem Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy.

Tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania otrzymali:

Anna Chraniuk, działaczka społeczna, która promuje kulturę ukraińską. Urodziła się w Warszawie, a w 1977 r. ukończyła Konserwatorium Muzyczne im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Była stypendystką Ministerstwa Kultury Polski, po powrocie do kraju pracowała m.in. jako instruktorka muzyki w Zarządzie Głównym Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. W 1991 r. przeprowadziła się do Poznania, a dwa lata później zaczęła pracę jako wykładowca w Zakładzie Filologii Ukraińskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, budując poznańską ukrainistykę od podstaw, tworząc program i materiały dydaktyczne. Z UAM związana była przez 20 lat, aż do przejścia na emeryturę. Jest założycielką Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Polska-Ukraina, a od 2014 r. prowadziła w Poznaniu akcję pod nazwą „Dzieci z Ukrainy”, zapraszając i organizując tygodniowy pobyt dla matek z dziećmi, których ojcowie oddali życie w obronie swojej ojczyzny. Jest tłumaczem przysięgłym języka ukraińskiego na liście Ministra Sprawiedliwości. Za krzewienie kultury i oświaty ukraińskiej w Polsce w 2009 r. została odznaczona przez prezydenta Ukrainy Orderem Księżnej Olgi III stopnia. Nadal działa społecznie na rzecz promocji stolicy Wielkopolski w myśl dewizy „Poznań wart poznania”.

– Z Ukrainy pochodzą moi rodzice oraz mój mąż, więc kraj ten jest mi bardzo bliski – podkreślała Anna Chraniuk, odbierając tytuł. – W imieniu Ukraińców chciałabym podziękować wszystkim Polakom, którzy oddają nam tyle serca.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz