Teatr Wielki w Poznaniu triumfuje w Berlinie


Teatr Wielki w Poznaniu zaprezentował 23 maja w Filharmonii Berlińskiej „Parię” Stanisława Moniuszki. Koncertowe wykonanie ostatniej, ukończonej opery patrona poznańskiego Teatru zachwyciło i poruszyło melomanów. Publiczność nagrodziła brawami Dominika Sutowicza (Idamor), Iwonę Sobotkę (Neala), Stanislava Kuflyuka (Dżares), Piotra Friebe (Ratef), Lucynę Białas (Kapłanka). Partię Akebara wykonał Volodymyr Tyshkov, uzdolniony ukraiński bas, laureat ostatniej edycji Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie, dla którego berliński występ był pierwszą wokalną współpracą z zespołem Teatru Wielkiego w Poznaniu. Występ Tyshkova to symboliczny gest naszej solidarności z Ukrainą. Solistom towarzyszył Chór i Orkiestra poznańskiej opery pod batutą Maestro Jacka Kaspszyka. „Paria” zabrzmiała w słynnej sali koncertowej tuż przed wydaniem płyty z nagraniem, przygotowanej przez wytwórnię Naxos. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Ambasador Rzeczypospolitej w Berlinie, Pan Dariusz Pawłoś.

Teatr Wielki w Poznaniu w Berlinie

Koncertowe wykonanie „Parii” w Filharmonii Berlińskiej to zwieńczenie wyjazdowych prezentacji tego dzieła, zaplanowanych w sezonie artystycznym 2022/2023, a jednocześnie kolejny, ważny krok w promocji twórczości patrona poznańskiej Opery. To już druga prezentacja opery Stanisława Moniuszki w Filharmonii Berlińskiej w wykonaniu artystów z Poznania. W 2019 roku Teatr Wielki zaprezentował nad Sprewą „Halkę”. Wybór „Parii” w 2023 był oczywisty. Utwór został nagrodzony najbardziej prestiżową nagrodą środowiska muzycznego – International Opera Award – w kategorii „dzieło odkryte na nowo”. Doceniono nie tylko spektakularną inscenizację oraz wartość muzyczną, ale przede uniwersalność dzieła, które dotyka trudnych, bardzo aktualnych dziś tematów: miłości, która nie ma prawa się spełnić, wykluczenia społecznego, sile uprzedzeń, wielkiej potrzebie wolności. Sukces koncertowego wykonania „Parii” w Filharmonii Berlińskiej, a wcześniej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie i w Teatrze Wielkim w Łodzi pokazuje, jak bardzo bliska współczesnemu odbiorcy jest ta opera.

Koncertowe wykonanie „Parii” w Filharmonii Berlińskiej zrealizowano przy wsparciu instytucji: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Belinie, Konzertdirektion Prof. Victor Hohenfels. Słowa podziękowań kierujemy również do Mecenasa Teatru, firmy Enea S.A., a także do kancelarii Von Zanthier & Dachowski i Orlen Deutschland. Wydarzenie pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl, promującego wykonawstwo muzyki polskiej. Patronat medialny: TVP Kultura, TVP Polonia.

Kolejna koncertowa prezentacja opery Stanisława Moniuszki w Filharmonii Berlińskiej odbędzie się 22 kwietnia 2024 roku – już dziś serdecznie Państwa zapraszamy na „Straszny dwór” w mistrzowskim wykonaniu gwiazd Teatru Wielkiego w Poznaniu!

Fot. Bartek Barczyk

Dodaj komentarz