Szukają dawcy szpiku dla 3-miesięcznego Maksymiliana


W poniedziałek, 27 stycznia w Urzędzie Wojewódzkim, przy al. Niepodległości w Poznaniu  „Drużyna Szpiku” organizuje zbiórkę krwi. Tego dnia poszukiwany będzie także dawca szpiku dla trzymiesięcznego Maksymiliana chorego na białaczkę.

makymilian

Maksio urodził się 18.09.2013 roku. Po dwóch dniach pobytu w szpitalu mama wraz z maluszkiem uzyskali wypis bez żadnych przeciwwskazań. Po tygodniu wrócili do szpitala, ponieważ poziom bilirubiny u maluszka znacznie się podniósł, po kolejnych czterech dniach hospitalizacji wrócili do domu. Od tamtej pory wszystko wydawało się być w porządku- oprócz tego, że Maksio był strasznym śpiochem i nie specjalnie chciał jeść. Bywały lepsze i gorsze dni, czasem był bardzo aktywny, czasem apatyczny i bez apetytu. Niepokojące dla rodziców stały się długie drzemki synka w ciągu dnia, o których kilkukrotnie informowali pediatrę.  Dzięki czujności i wytrwałości mamy Maksia Pani Korneli, która co kilka dni dreptała do przychodni skierowano maluszka do szpitala na badania. Okazało się, że poziom limfocytów był znacznie podwyższony, długo nie musieli czekać na diagnozę – „ostra białaczka limfoblastyczna. Ze względu na wiek Maksio trafił do grupy pośredniego ryzyka. Rodzicom świat sie zawalił strach, niepewność i rozpacz. 01.12 Maksio przeszedł operację.   Codziennie otrzymuje chemię, która zabija zarówno złe komórki jak i dobre, dlatego też zdarzają się słabsze i mocniejsze dni, czasami niezbędne jest przetoczenie krwi, czasami osocza, bo krzepliwość spada. Niestety kolejny cios rodzicom został zadany 02.01.2014, gdy dowiedzieli się, że ze względu na złą odpowiedź na sterydoterapię, chemioterapię oraz wystąpienie genu, ( MLL) konieczny jest przeszczep szpiku. Jest to JEDYNA droga do całkowitego wyzdrowienia.

Zbiórka  krwi potrwa od godz.9.00 do 15.00.  Krew zbierać będą pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa, a wolontariusze Drużyny Szpiku pomogą  wypełnić ankiety i odpowiedzą na pytania dotyczące bycia dawcą.

Akcja ma też na celu uczczenie pamięci Ani Wierskiej, założycielki Fundacji „Dar Szpiku”, która zmarła sześć lat temu.

– Długo zastanawiałam się jak uczcić tę kolejną rocznicę, jak nie dać zapomnieć o Ani, pomysłów było wiele, ale i tak jeden okazał się jak zawsze
najlepszy  rejestracja dawców szpiku i zbiórka krwi – mówi Dorota Raczkiewicz, szefowa „Drużyny Szpiku”.

Dodaj komentarz