Festiwal Dobrego Smaku na stałe wpisał się już w kalendarz poznańskich imprez. Na Starym Rynku już po raz szósty staną stragany ze smakowitościami wprost od producentów z kraju i zagranicy. Będzie można degustować dobrą muzykę, uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, pokazach znanych z telewizji smakoszy, a także laboratoriach smaku. Nad Starym Rynkiem unosić się będzie zapach smakowitego jadła, dzięki dobrej muzyce. Nie pozostaje więc nic innego jak zaplanować wiele wolnego czasu w dniach od 9 – 12 sierpnia by jeść, pić, poznawać nowe smaki i czuć się jak na wielkiej uczcie wydanej specjalnie dla poznaniaków.
Impreza przyciąga każdego roku coraz więcej wystawców, tym razem będzie ich rekordowa ilość bo ponad 120, ale także Stary Rynek odwiedza w dniach Festiwalu coraz więcej poznaniaków i turystów nawet z zagranicy. To znakomita promocja miasta i regionu. Szkoda, że nie dostrzegają tego władze Poznania i województwa. Na szczęście organizatorzy niezmiennie mogą liczyć od pierwszej edycji na Starostwo Powiatu Poznańskiego.
– Miasto w tym roku odmówiło finansowania Festiwalu, a Urząd Marszałkowski zaproponował nie wiele ponad 4 tysiące złotych, a i tak ostatecznie się z tego wycofał. Kryzys dotyka wszystkich i musimy zmieścić się w środkach, które posiadamy. Możemy jednak zapewnić, że poziom imprezy nie będzie niższy, a wręcz odwrotnie – mówi Jan Babczyszyn, dyrektor Festiwalu Dobrego Smaku.
– Nie mogło nas tu zabraknąć – podkreśla starosta Jan Grabkowski. – Już po raz szósty wspieramy jako powiat poznański Fetsiwal. Przeznaczamy w tym roku 50 tys. na jego organizację i przygotowanie naszego wystąpienia w ostatnim dniu imprezy. Dodatkowo wydamy 20 tys. złotych na bardzo ciekawy projekt – namiot orientacji przestrzennej. Wnętrze urządzone będzie przez IKEA, a zwiedzający go będą czuli się jak osoby z głęboką wadą wzroku lub ociemniali. Specjalne okulary pozwolą odnieść takie wrażenia. Chcemy nauczyć ludzi tolerancji dla osób ze schorzeniami oczu, by zrozumieli jak trudno funkcjonować im w świecie ludzi widzących, jak wiele barier napotykają każdego dnia – dodaje starosta.
– Wstęp na Festiwal jest wolny, biletowane są imprezy o charakterze warsztatów dla dorosłych i dzieci oraz laboratoria smaku – mówi Wojciech Lewandowski, producent Festiwalu.
DLA SMAKOSZY:
Jarmark Dobrego Smaku. Wśród wystawców znajdą się producenci wysokiej jakości polskich przysmaków – będą poznańskie szare kluchy, wędzone i smażone ryby z Milicza, sery zagrodowe z Wielkopolski, Dolnego Śląska, Podhala i Podlasia, tradycyjne nalewki, piróg biłgorajski i wiele innych smakołyków ze wszystkich regionów naszego kraju. Mnóstwo pokus czeka jednak również na smakoszy lubiących poznawać nowe potrawy. Będą więc bretońskie ostrygi, węgierskie wędliny, przetwory czy cudownie słodki sękacz – kürtöskalács, litewskie czarne chleby i kindziuki, francuskie galettes, piwa belgijskich trapistów, hiszpańskie oliwy, suszone pomidory i ser halloumi z Cypru oraz wina ze wszystkich chyba regionów winiarskich starego kontynentu.
– Zaproponujemy uczestnikom Festiwalu streetfood czyli przekąski z różnych stron świata, które można zjeść na ulicy, ale nie mające nic wspólnego z fast foodem – mówi Wojciech Lewandowski, producent Festiwalu.
Edukacja Smaku dla Dorosłych. Dla chcących zgłębić tajniki najpopularniejszych trendów w kuchni a przy tym dobrze zjeść przygotowano ciekawe wydarzenia.
W piątkowy wieczór w godzinach 19.00-23.00 Restauracja Kuchnia Dla Dragona zapraszana na Live Show i kolację, których tematem będą potrawy jednogarnkowe. Kulinarne emocje zapewni szef kuchni – Szymon Sławiński
W festiwalową sobotę o 14.00 poznański Sheraton zaprasza na pokaz kulinarny i degustację z szefem kuchni. Motywem przewodnim spotkania będzie kuchnia śródziemnomorska z elementami kuchni fusion. Goście będą mieli okazję podpatrzeć sposoby przyrządzania swoich ulubionych potraw, dowiedzieć się na czym polega przygotowywanie dań w stylu fusion oraz poznać tajniki pracy profesjonalnych kucharzy.
– Na zakończenie Szef Kuchni zaprosi uczestników wydarzenia do skosztowania przygotowanego specjalnie na tą okazję menu – dodaje Wojciech Lewandowski.
Tego samego dnia o godzinie 19.oo Restauracja Toga odsłoni tajemnice Sous-Vide, czyli techniki przygotowywania potraw w próżni, w niskich temperaturach. Znana od lat, ale dopiero teraz szturmem zdobywa najlepsze kuchnie na świecie. Szefowie kuchni zgodnie zachwycają się nad efektami pracy z tą techniką.
– Jak smakuje łosoś „ugotowany” w 50 stopniach lub cielęcina „duszona” w próżni przez trzy dni? No i czy można to zrobić w domu? mówi Wojciech Lewandowski.
W piątkowy wieczór w godzinach 19.00-23.00 Restauracja Kuchnia Dla Dragona zapraszana na Live Show i kolację, których tematem będą potrawy jednogarnkowe. Kulinarne emocje zapewni szef kuchni – Szymon Sławiński
Chcący podnieść swoje kwalifikacje w kuchni powinni znaleźć czas na udział w warsztatach Akademii Kulinarnej SPOT, które odbędą się w ramach Festiwalu w restauracji SPOT na Dolnej Wildzie. Intensywne, ale skupione na dobrej zabawie zajęcia warsztatowe w małych grupach w profesjonalnie wyposażonej kuchni, prowadzone przez prawdziwych ekspertów dotyczyć będą m.in. kuchni sezonowej, grillowania i sushi.
Laboratoria smaku to spotkania łączące prelekcję z degustacją. Każde z nich prowadzone jest przez absolutnego eksperta w danej dziedzinie i składa się z części teoretycznej (wykładu, prezentacji) i praktycznej (radosnej degustacji). W ramach poprzednich edycji festiwalu eksperci mówili m.in. o piwach belgijskich, polskich serach pasterskich czy tradycyjnych nalewkach.
– W tym roku w ramach laboratoriów, które odbywają się każdego dnia festiwalu podejmiemy tematy: węgierskie wędliny paprykowane i przetwory warzywne, hiszpańskie wina i oliwy, polskie sery kozie oraz miody i miody pitne – zaprasza producent Festiwalu. – Odbywać się będą one w Trattorii Castellana przy u. Fredry.
DLA DZIECI
W sobotę i niedzielę Katia Roman Trzaska, prowadząca program Little Chef w Kuchni+ i założycielka szkoły gotowania o tej samej nazwie poprowadzi warsztaty smaku – kulinarne zabawy edukacyjne dla dzieci w wieku 4-8 lat. Dzieci dowiedzą się o tym ile smaków może mieć pomidor, skąd bierze się olej i co to znaczy produkt lokalny. Warsztaty odbędą się w Museum Cafe na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Zajęcia dla najmłodszych na Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku przygotowuje też stowarzyszenie Światowid z Łubowa. W namiocie na Starym Rynku dzieci zaprojektują opakowania słodkich krówek, dowiedzą się wszystkiego o życiu pszczół i smakach miodu oraz wezmą udział w warsztatach rękodzieła.
NA SCENIE
W tym roku festiwalowa scena ruszy w piątek 10 sierpnia. W ciągu dnia odbywać będą się na niej pokazy kulinarne szefów kuchni znanych i mniej znanych poznańskich restauracji oraz autorów programów kulinarnych. Swój kulinarny kunszt zaprezentują m.in: Krystian Szopka z poznańskiego Sheratona, Maciej Kowalak z restauracji Pod Pretekstem, Szymon Sławiński z Kuchni dla Dragona, poznańscy Sushimasterzy oraz Grzegorz Łapanowski i Tomasz Jakubiak doskonale znani widzom Kuchni+ i TVN.
Wieczorami zabrzmi muzyka. Od lat stanowi ona pozostający nieco w tle, ale starannie zaplanowany element Festiwalu. Organizatorzy nie zapraszają tu gwiazd znanych z pierwszych miejsc list przebojów, ale starają się by i muzyka była w dobrym smaku i w interesujący sposób komponowała się z pozostałymi elementami imprezy. W tym roku muzycznie zaprezentują się m.in.: Kapela z Orliczka – pełna żywiołu i energii siedmioosobowa formacja etno-folkowa czerpiąca garściami z folkloru wielkopolskiego, męski kwartet wokalny Melody Lovers oraz młoda poznańska formacja Flou balansująca na granicy stylów funk, pop i soul.
– Pamiętam, jak kiedyś rozmyślałem czy przy muzyce kameralnej można jeść kiełbasę. Można. Przypominam sobie obrazek, kiedy w czasie jednego z Festiwali na scenie grał zespół muzyki klasycznej, a pod sceną całe rodziny zajadały się smacznymi kiełbaskami kupionymi na Jarmarku – wspomina Wojciech Lewandowski.
KULINARNE GWIAZDY
Podglądać gwiazdy telewizji kulinarnej i skosztować wykonanych przez nie potraw można będzie na stoisku promocyjnym sponsora festiwalu – firmy Aquanet. W piątek gotował będzie tu Grzegorz Łapanowski. Przez cały dzień znany widzom TVN i Kuchni+, pełen energii orędownik prostoty w kuchni przygotowywał będzie potrawy z użyciem świeżych ziół. W sobotę na stoisku zagości Maryla Musidłowska, dziennikarka kulinarna, autorka programu Mammaryla w Kuchni+. Przygotowywać będzie oryginalne i pyszne zaprawy owocowe, które w połączeniu z dobrą wodą znakomicie ugaszą pragnienie przez cały rok.
W ramach tegorocznego Festiwalu odbędą się aż trzy konkury. Największym z nich jest odbywający się od pierwszej edycji festiwalu konkurs Polska Nalewka Roku. Jeden z największych i najbardziej prestiżowych turniejów nalewek w Polsce. Co toku w jego szranki stają twórcy domowych nalewek z całego kraju. Jury ma niełatwe zadanie. W ciągu kilku godzin skosztuje i oceni kilkadziesiąt nalewek. Wśród najpopularniejszych są wiśniówki i pigwówki, ale w konkursie startowały już też nalewka ogórkowa, nalewka na kwiatach lipy czy czosnkówka. Konkurs Polska Nalewka Roku odbędzie się w sobotę 11 sierpnia,
KONKURSY
– Solą naszego Festiwalu są konkursy, które gromadzą olbrzymie rzesze uczestników. Konkurs na nalewkę roku stał się natomiast najbardziej prestiżowym wydarzeniem w Polsce – mówi Jan Babczyszyn.
Rok temu zainaugurowany został konkurs „DROŻDŻOWE”, w którym organizatorzy szukają cukierni z wielkopolski wypiekających najwspanialsze placki drożdżowe, ciasta z kruszonką, owocami, baby czy pączówki. W osobnej kategorii tego konkursu startują amatorzy, domowi mistrzowie i mistrzynie wypieków.
– Może to drożdżowiec z owocami Państwa mamy, żony lub stryja jest najlepszy? Konkurs „Drożdżowe” odbędzie się w piątek 10 sierpnia. Oceniać będzie jury wybrane spośród osób, które wyślą swoje zgłoszenie. Informacje są na stronie internetowej Festiwalu. Chcemy by tak bardzo wielkopolskie ciasto oceniło jury degustacyjne – mówi Wojciech Lewandowski.
Drugi konkurs przeznaczony jest dla restauratorów. Jego tematem będzie jedno z dań kanonu kuchni wielkopolskiej- szare kluchy. Kluski przyrządzane są z utartych, surowych pyr i stąd bierze się ich osobliwa szara barwa. Podawane są zarówno jako danie główne, jak i jako dodatek. Szczególny smak tradycyjnych dań zawsze łączy się z indywidualną formułą ich przyrządzania. W konkursie, który odbędzie się 12 sierpnia oceniać będziemy kluchy w dwóch kategoriach – jako danie samodzielne oraz jako dodatek do wybranego dania. W jury jak co roku zasiądą krytycy, dziennikarze, smakosze i kucharze.
– Szefowie kuchni zwrócili mi uwagę, że jest problem z dostaniem odpowiednich ziemniaków by zrobić konkursowe danie. W Polsce jemy po prostu ziemniaki. W innych krajach na straganach kupuje się różne odmiany do różnych potraw. Dostrzegając problem, postanowiliśmy urządzić stoisko prezentujące różne odmiany pyr – podkreśla ważność problemu Wojciech Lewandowski.
DZIEŃ Z POWIATEM POZNAŃSKIM:
Festiwalowa niedziela to już tradycyjnie Dzień z Powiatem Poznańskim. Tego dnia współgospodarzem Festiwalu i sceny jest właśnie Powiat. Artyści, których występy obejrzymy tego dnia pochodzą z terenu powiatu i tworzą na nim. Wystąpią m.in. zespół Wolna Sobota, Face to Face Jarka Buczkowskiego i Spirit Brass Quintet. Nie zabraknie konkursów dla widzów, pokazów kulinarnych, interaktywnych wystaw.
– Pokażemy imprezy ze smakiem w powiatu m.in. rokietnicki Rumpuć i Pyrę Poznańską organizowaną ze Szreniawą – mówi starosta Jan Grabkowski.
POWRÓT DO SHERATONA
Tegorocznym partnerem hotelowym Festiwalu są poznański Hotel Sheraton i mieszcząca się w nim Restauracja Fusion. To w Sheratonie zatrzymają się wszyscy goście specjalni Festiwalu. Restauracja Fusion przez cztery dni prowadzić będzie swą plenerową filię na poznańskim Rynku by i tam mieszkańcy miasta i turyści skosztować będą mogli wspaniałych dań na co dzień serwowanych w hotelu. Szef kuchni restauracji Fusion Krystian Szopka wielokrotnie zaprezentuje swój kunszt kulinarny na scenie Festiwalu. Zaprosi on też Kapitułę Dobrego Smaku – jurorów konkursu Polska Nalewka Roku – na obiad przed rozpoczęciem ich trudnych obrad.
Hotel zaprasza również na pokaz kulinarny w stylu kuchni śródziemnomorskiej i kuchni fusion z degustacją w sobotę o godzinie 14.00 w restauracji Fusion. Również w hotelu Sheraton odbędzie się posiedzenie jury konkursu Polska Nalewka Roku 2012. To tutaj jurorzy pod przewodnictwem Piotra Bikonta – wśród nich dyrektor hotelu Marco Foelske – skosztują dziesiątek nalewek zgłaszanych do konkursu.
Warto przypomnieć, że Hotel Sheraton Poznań był partnerem hotelowym pierwszej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku w roku 2007.
A więc do Smacznego Zobaczenia w Poznaniu
Juliusz Podolski, exPress Dziennikarska Agencja Usługowa
Fot. J. Podolski i OFDS