Dobry Smak w Poznaniu (Galeria)


Festiwal Dobrego Smaku na stałe wpisał się już w kalendarz poznańskich imprez. Na Starym Rynku już po raz szósty staną stragany ze smakowitościami wprost od producentów z kraju i zagranicy. Będzie można degustować dobrą muzykę, uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, pokazach znanych z telewizji smakoszy, a także  laboratoriach smaku. Nad Starym Rynkiem unosić się będzie zapach smakowitego jadła, dzięki dobrej muzyce. Nie pozostaje więc nic innego jak zaplanować wiele wolnego czasu w dniach od 9 – 12 sierpnia by jeść, pić, poznawać nowe smaki i czuć się jak na wielkiej uczcie wydanej specjalnie dla poznaniaków.

 

dobrysmak-14

 

Impreza przyciąga każdego roku coraz więcej wystawców, tym razem będzie ich rekordowa ilość bo ponad 120, ale także Stary Rynek odwiedza w dniach Festiwalu coraz więcej poznaniaków i turystów nawet z zagranicy. To znakomita promocja miasta i regionu. Szkoda, że nie dostrzegają tego władze Poznania i województwa. Na szczęście organizatorzy niezmiennie mogą liczyć od pierwszej edycji na Starostwo Powiatu Poznańskiego.

– Miasto w tym roku odmówiło finansowania Festiwalu, a Urząd Marszałkowski zaproponował nie wiele ponad 4 tysiące złotych, a i tak ostatecznie się z tego wycofał. Kryzys dotyka wszystkich i musimy zmieścić się w środkach, które posiadamy. Możemy jednak zapewnić, że poziom imprezy nie będzie niższy, a wręcz odwrotnie – mówi Jan Babczyszyn, dyrektor Festiwalu Dobrego Smaku.

– Nie mogło nas tu zabraknąć – podkreśla starosta Jan Grabkowski. – Już po raz szósty wspieramy jako powiat poznański Fetsiwal. Przeznaczamy w tym roku 50 tys. na jego organizację i przygotowanie naszego wystąpienia w ostatnim dniu imprezy. Dodatkowo wydamy 20 tys. złotych na bardzo ciekawy projekt – namiot orientacji przestrzennej. Wnętrze urządzone będzie przez IKEA, a zwiedzający go będą czuli się jak osoby z głęboką wadą wzroku lub ociemniali. Specjalne okulary pozwolą odnieść takie wrażenia. Chcemy nauczyć ludzi tolerancji dla osób ze schorzeniami oczu, by zrozumieli jak trudno funkcjonować im w świecie ludzi widzących, jak wiele barier napotykają każdego dnia – dodaje starosta.

– Wstęp na Festiwal jest wolny, biletowane są imprezy o charakterze warsztatów dla dorosłych i dzieci oraz laboratoria smaku – mówi Wojciech Lewandowski, producent Festiwalu.

DLA SMAKOSZY:

Jarmark Dobrego Smaku. Wśród wystawców znajdą się producenci wysokiej jakości polskich przysmaków – będą poznańskie szare kluchy, wędzone i smażone ryby z Milicza, sery zagrodowe z Wielkopolski, Dolnego Śląska, Podhala i Podlasia, tradycyjne nalewki, piróg biłgorajski i wiele innych smakołyków ze wszystkich regionów naszego kraju. Mnóstwo pokus czeka jednak również na smakoszy lubiących poznawać nowe potrawy. Będą więc bretońskie ostrygi, węgierskie wędliny, przetwory czy cudownie słodki sękacz – kürtöskalács, litewskie czarne chleby i kindziuki, francuskie galettes, piwa belgijskich trapistów, hiszpańskie oliwy, suszone pomidory i ser halloumi z Cypru oraz wina ze wszystkich chyba regionów winiarskich starego kontynentu.

– Zaproponujemy uczestnikom Festiwalu streetfood czyli przekąski z różnych stron świata, które można zjeść na ulicy, ale nie mające nic wspólnego z fast foodem – mówi Wojciech Lewandowski, producent Festiwalu.

Edukacja Smaku dla Dorosłych. Dla chcących zgłębić tajniki najpopularniejszych trendów w kuchni a przy tym dobrze zjeść przygotowano ciekawe wydarzenia.

W piątkowy wieczór w godzinach 19.00-23.00 Restauracja Kuchnia Dla Dragona zapraszana na Live Show i kolację, których tematem będą potrawy jednogarnkowe. Kulinarne emocje zapewni szef kuchni – Szymon Sławiński

W festiwalową sobotę o 14.00 poznański Sheraton zaprasza na pokaz kulinarny i degustację z szefem kuchni. Motywem przewodnim spotkania będzie kuchnia śródziemnomorska z elementami kuchni fusion. Goście będą mieli okazję podpatrzeć sposoby przyrządzania swoich ulubionych potraw, dowiedzieć się na czym polega przygotowywanie dań w stylu fusion oraz poznać tajniki pracy profesjonalnych kucharzy.

– Na zakończenie Szef Kuchni zaprosi uczestników wydarzenia do skosztowania przygotowanego specjalnie na tą okazję menu – dodaje Wojciech Lewandowski.

Tego samego dnia o godzinie 19.oo Restauracja Toga odsłoni tajemnice Sous-Vide, czyli techniki przygotowywania potraw w próżni, w niskich temperaturach.  Znana od lat, ale dopiero teraz szturmem zdobywa najlepsze kuchnie na świecie. Szefowie kuchni zgodnie zachwycają się nad efektami pracy z tą techniką.

– Jak smakuje łosoś „ugotowany” w 50 stopniach lub cielęcina „duszona” w próżni przez trzy dni? No i czy można to zrobić w domu?   mówi Wojciech Lewandowski.

W piątkowy wieczór w godzinach 19.00-23.00 Restauracja Kuchnia Dla Dragona zapraszana na Live Show i kolację, których tematem będą potrawy jednogarnkowe. Kulinarne emocje zapewni szef kuchni – Szymon Sławiński

Chcący podnieść swoje kwalifikacje w kuchni powinni znaleźć czas na udział w warsztatach Akademii Kulinarnej SPOT, które odbędą się w ramach Festiwalu w restauracji SPOT na Dolnej Wildzie. Intensywne, ale skupione na dobrej zabawie zajęcia warsztatowe w małych grupach w profesjonalnie wyposażonej kuchni, prowadzone przez prawdziwych ekspertów dotyczyć będą m.in. kuchni sezonowej, grillowania i sushi.

Laboratoria smaku to spotkania łączące prelekcję z degustacją. Każde z nich prowadzone jest przez absolutnego eksperta w danej dziedzinie i składa się z części teoretycznej (wykładu, prezentacji) i praktycznej (radosnej degustacji). W ramach poprzednich edycji festiwalu eksperci mówili m.in. o piwach belgijskich, polskich serach pasterskich czy tradycyjnych nalewkach.

– W tym roku w ramach laboratoriów, które odbywają się każdego dnia festiwalu podejmiemy tematy: węgierskie wędliny paprykowane i przetwory warzywne, hiszpańskie wina i oliwy, polskie sery kozie oraz miody i miody pitne – zaprasza producent Festiwalu. – Odbywać się będą one w Trattorii Castellana przy u. Fredry.

DLA DZIECI

W sobotę i niedzielę Katia Roman Trzaska, prowadząca program Little Chef w Kuchni+ i założycielka szkoły gotowania o tej samej nazwie poprowadzi warsztaty smaku – kulinarne zabawy edukacyjne dla dzieci w wieku 4-8 lat. Dzieci dowiedzą się o tym ile smaków może mieć pomidor, skąd bierze się olej i co to znaczy produkt lokalny. Warsztaty odbędą się w Museum Cafe na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Zajęcia dla najmłodszych na Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku przygotowuje też stowarzyszenie Światowid z Łubowa. W namiocie na Starym Rynku dzieci zaprojektują opakowania słodkich krówek, dowiedzą się wszystkiego o życiu pszczół i smakach miodu oraz wezmą udział w warsztatach rękodzieła.

NA SCENIE

W tym roku festiwalowa scena ruszy w piątek 10 sierpnia. W ciągu dnia odbywać będą się na niej pokazy kulinarne szefów kuchni znanych i mniej znanych poznańskich restauracji oraz autorów programów kulinarnych. Swój kulinarny kunszt zaprezentują m.in: Krystian Szopka z poznańskiego Sheratona, Maciej Kowalak z restauracji Pod Pretekstem, Szymon Sławiński z Kuchni dla Dragona, poznańscy Sushimasterzy oraz Grzegorz Łapanowski i Tomasz Jakubiak doskonale znani widzom Kuchni+ i TVN.

Wieczorami zabrzmi muzyka. Od lat stanowi ona pozostający nieco w tle, ale starannie zaplanowany element Festiwalu. Organizatorzy nie zapraszają tu gwiazd znanych z pierwszych miejsc list przebojów, ale starają się by i muzyka była w dobrym smaku i w interesujący sposób komponowała się z pozostałymi elementami imprezy. W tym roku muzycznie zaprezentują się m.in.: Kapela z Orliczka – pełna żywiołu i energii siedmioosobowa formacja etno-folkowa czerpiąca garściami z folkloru wielkopolskiego, męski kwartet wokalny Melody Lovers oraz młoda poznańska formacja Flou balansująca na granicy stylów funk, pop i soul.

– Pamiętam, jak kiedyś rozmyślałem czy przy muzyce kameralnej można jeść kiełbasę. Można. Przypominam sobie obrazek, kiedy w czasie jednego z Festiwali na scenie grał zespół muzyki klasycznej, a pod sceną całe rodziny zajadały się smacznymi kiełbaskami kupionymi na Jarmarku – wspomina Wojciech Lewandowski.

KULINARNE GWIAZDY

Podglądać gwiazdy telewizji kulinarnej i skosztować wykonanych przez nie potraw można będzie na stoisku promocyjnym sponsora festiwalu – firmy Aquanet. W piątek gotował będzie tu Grzegorz Łapanowski. Przez cały dzień znany widzom TVN i Kuchni+, pełen energii orędownik prostoty w kuchni przygotowywał będzie potrawy z użyciem świeżych ziół. W sobotę na stoisku zagości Maryla Musidłowska, dziennikarka kulinarna, autorka programu Mammaryla w Kuchni+. Przygotowywać będzie oryginalne i pyszne zaprawy owocowe, które w połączeniu z dobrą wodą znakomicie ugaszą pragnienie przez cały rok.

W ramach tegorocznego Festiwalu odbędą się aż trzy konkury. Największym z nich jest odbywający się od pierwszej edycji festiwalu konkurs Polska Nalewka Roku. Jeden z największych i najbardziej prestiżowych turniejów nalewek w Polsce. Co toku w jego szranki stają twórcy domowych nalewek z całego kraju. Jury ma niełatwe zadanie. W ciągu kilku godzin skosztuje i oceni kilkadziesiąt nalewek. Wśród najpopularniejszych są wiśniówki i pigwówki, ale w konkursie startowały już też nalewka ogórkowa, nalewka na kwiatach lipy czy czosnkówka. Konkurs Polska Nalewka Roku odbędzie się w sobotę 11 sierpnia,

KONKURSY

– Solą naszego Festiwalu są konkursy, które gromadzą olbrzymie rzesze uczestników. Konkurs na nalewkę roku stał się natomiast najbardziej prestiżowym wydarzeniem w Polsce – mówi Jan Babczyszyn.

Rok temu zainaugurowany został konkurs „DROŻDŻOWE”, w którym organizatorzy szukają cukierni z wielkopolski wypiekających najwspanialsze placki drożdżowe, ciasta z kruszonką, owocami, baby czy pączówki. W osobnej kategorii tego konkursu startują amatorzy, domowi mistrzowie i mistrzynie wypieków.

– Może to drożdżowiec z owocami Państwa mamy, żony lub stryja jest najlepszy? Konkurs „Drożdżowe” odbędzie się w piątek 10 sierpnia. Oceniać będzie jury wybrane spośród osób, które wyślą swoje zgłoszenie. Informacje są na stronie internetowej Festiwalu. Chcemy by tak bardzo wielkopolskie ciasto oceniło jury degustacyjne – mówi Wojciech Lewandowski.

Drugi konkurs przeznaczony jest dla  restauratorów. Jego tematem będzie jedno z dań kanonu kuchni wielkopolskiej- szare kluchy. Kluski przyrządzane są z utartych, surowych pyr i stąd bierze się ich osobliwa szara barwa. Podawane są zarówno jako danie główne, jak i jako dodatek. Szczególny smak tradycyjnych dań zawsze łączy się z indywidualną formułą ich przyrządzania. W konkursie, który odbędzie się 12 sierpnia oceniać będziemy kluchy w dwóch kategoriach – jako danie samodzielne oraz jako dodatek do wybranego dania. W jury jak co roku zasiądą krytycy, dziennikarze, smakosze i kucharze.

– Szefowie kuchni zwrócili mi uwagę, że jest problem z dostaniem odpowiednich ziemniaków by zrobić konkursowe danie. W Polsce jemy po prostu ziemniaki. W innych krajach na straganach kupuje się różne odmiany do różnych potraw. Dostrzegając problem, postanowiliśmy urządzić stoisko prezentujące różne odmiany pyr – podkreśla ważność problemu Wojciech Lewandowski.

DZIEŃ Z POWIATEM POZNAŃSKIM:

Festiwalowa niedziela to już tradycyjnie Dzień z Powiatem Poznańskim. Tego dnia współgospodarzem Festiwalu i sceny jest właśnie Powiat. Artyści, których występy obejrzymy tego dnia pochodzą z terenu powiatu i tworzą na nim. Wystąpią m.in. zespół Wolna Sobota, Face to Face Jarka Buczkowskiego i Spirit Brass Quintet. Nie zabraknie konkursów dla widzów, pokazów kulinarnych, interaktywnych wystaw.

– Pokażemy imprezy ze smakiem w powiatu m.in. rokietnicki Rumpuć i Pyrę Poznańską organizowaną ze Szreniawą – mówi starosta Jan Grabkowski.

POWRÓT DO SHERATONA

Tegorocznym partnerem hotelowym Festiwalu są poznański Hotel Sheraton i mieszcząca się w nim Restauracja Fusion. To w Sheratonie zatrzymają się wszyscy goście specjalni Festiwalu. Restauracja Fusion przez cztery dni prowadzić będzie swą plenerową filię na poznańskim Rynku by i tam mieszkańcy miasta i turyści skosztować będą mogli wspaniałych dań na co dzień serwowanych w hotelu. Szef kuchni restauracji Fusion Krystian Szopka wielokrotnie zaprezentuje swój kunszt kulinarny na scenie Festiwalu. Zaprosi on też Kapitułę Dobrego Smaku – jurorów konkursu Polska Nalewka Roku – na obiad przed rozpoczęciem ich trudnych obrad.

Hotel zaprasza również na pokaz kulinarny w stylu kuchni śródziemnomorskiej i kuchni fusion z degustacją w sobotę o godzinie 14.00 w restauracji Fusion. Również w hotelu Sheraton odbędzie się posiedzenie jury konkursu Polska Nalewka Roku 2012. To tutaj jurorzy pod przewodnictwem Piotra Bikonta – wśród nich dyrektor hotelu Marco Foelske – skosztują dziesiątek nalewek zgłaszanych do konkursu.

Warto przypomnieć, że Hotel Sheraton Poznań był partnerem hotelowym pierwszej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku w roku 2007.

A więc do Smacznego Zobaczenia w Poznaniu

Juliusz Podolski, exPress Dziennikarska Agencja Usługowa

Fot. J. Podolski i OFDS

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz