Skwer Obrońców Ukrainy 2022 (ZDJĘCIA)


Dzisiaj oficjalnie odsłonięto tablicę z nazwą skweru Obrońców Ukrainy 2022. Teren zieleni w sąsiedztwie mostu św. Rocha – u zbiegu ulic Serafitek i Trasy Kórnickiej – jest symbolicznym miejscem pamięci, z którego mogą korzystać poznaniacy oraz ukraińska społeczność mieszkająca w Poznaniu.

– To spotkanie jest symbolicznym gestem wsparcia poznańskiej społeczności dla Ukrainek i Ukraińców, którzy doświadczają tragedii wojny – podkreślał Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP. – Nawiązujemy nim wprost także do przesłania, jakie niesie Poznański Czerwiec. 66. rocznicę tych wydarzeń obchodzić będziemy za kilka dni. Wolność, której pragnienie zostało krwawo spacyfikowane na ulicach naszego miasta, jest częścią poznańskiej tożsamości. Dziś poznanianki i poznaniacy są w tym pragnieniu solidarni z Ukrainą.

Pod koniec lutego 2022 r. poznańskie organizacje pozarządowe współpracujące w ramach Cyryl Club zainicjowały zbiórkę podpisów w celu utworzenia w Poznaniu skweru upamiętniającego bohaterskich obrońców Ukrainy. Pod petycją podpisało się kilkaset osób z różnych stron Polski, a także wielu Ukraińców, którzy do stolicy Wielkopolski przybyli bezpośrednio z ogarniętego wojną kraju.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz