Sąd Okręgowy w Poznaniu ogłosił wyrok w sprawie zabójstwa Ewy Tylman


W poniedziałek, 9 maja, Sąd Okręgowy w Poznaniu ogłosił wyrok w ponownym procesie Adama Z. Mężczyzna został uniewinniony w sprawie zabójstwa 26-letniej Ewy Tylman.

Kobieta  nie wróciła do domu z imprezy, a kilka miesięcy później jej ciało wyłowiono z Warty. Według prokuratury, 23 listopada 2015 r. Adam Z. zepchnął Ewę Tylman ze skarpy, a potem nieprzytomną wrzucił do wody.

Proces Adama Z. toczył się przed poznańskim sądem okręgowym od stycznia 2017 r.  Zarzucane mu przez prokuraturę zabójstwo z zamiarem ewentualnym jest zagrożone karą do 25 lat więzienia lub dożywociem. Obrona przekonywała, że Adam Z. nie dopuścił się zarzucanego czynu – ani w postaci zabójstwa, ani nieudzielenia pomocy – i wnosiła o uniewinnienie. Rodzina chciała maksymalnej możliwej kary – dożywocia.

W kwietniu 2019 r. Sąd Okręgowy uznał, że Adam Z. nie zabił Ewy Tylman i uniewinnił go od zarzutu zabójstwa z zamiarem ewentualnym. W styczniu 2020 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Ponowny proces Adama Z. ruszył w marcu 2021 roku. Prokuratura w mowie końcowej wnosiła o uznanie go winnym zarzucanego mu czynu i wymierzenie mu kary 15 lat pozbawienia wolności, a także m.in. zapłaty nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Obrona z kolei wniosła o uniewinnienie oskarżonego. Oskarżyciel posiłkowy, ojciec Ewy Tylman, mówił w trakcie swojej mowy końcowej, że po ponad 6 latach od tego tragicznego zdarzenia on nadal nie wie, co się dokładnie stało z jego córką tamtej nocy.

W poniedziałek, 9 maja Sąd Okręgowy w Poznaniu ogłosił  wyrok.  Sąd uznał, że nie ma dowodów, które obciążałyby Adama Z. i uniewinnił go od zarzucanego czynu zabójstwa. Sąd stwierdził także, że Adam Z. nie odpowiada  za nieudzielenie pomocy Ewie Tylman. Wyrok jest nieprawomocny. Prawdopodobnie zaskarży go prokuratura i rodzina zmarłej.  SYL

 

Więcej o sprawie:

Wyrok ws. śmierci Ewy Tylman. Adam Z. uniewinniony!

Policjanci obciążają Adama Z.

Adam Z.: Nie zabiłem Ewy Tylman

Rozpoczyna się proces ws. zabójstwa Ewy Tylman

Adamowi Z. postawiono zarzut zabójstwa

Dodaj komentarz