Punkt obsługi klienta ZTM na Dworcu Zachodnim


Dworzec Zachodni potrzebuje remontu. PKP chce go jednak przekazać miastu i już toczy w tej sprawie rozmowy. W wyremontowanym obiekcie Zarząd Transportu Miejskiego stworzy centralny punkt obsługi klienta.

 
Po przedłużeniu PST do Dworca Zachodniego to miejsce, wraz węzłem kolejowym, stało się jeszcze bardziej oblegane przez pasażerów. Dlatego miejscy urzędnicy rozpoczęli negocjacje z PKP, aby przejąć od kolejarzy budynek Dworca Zachodniego. Na razie finału rozmów nie ma, ale negocjacje trwają.  Miasto już i tak częściowo w budynek zainwestowało wzmacniając jego fundamenty podczas budowy PST  oraz instalując do jego wnętrza ruchome schody.

 

Plany idą jednak dalej. Jeśli PKP się zgodzi, budynek przejmie miasto, które przekaże je Zarządowi Transportu Miejskiego. Ten najpierw będzie musiał  budynek wyremontować, bo ostatni remont przeszedł on na początku lat 90-tych.

– Chcemy zdobyć na ten cel środki unijne – mówi Bogusław Bajoński, dyrektor ZTM. Potem w budynku dworca, po lewej stronie wchodząc od ul. Głogowskiej, znajdzie się centralny Punkt Obsługi Klientów. Dzisiaj znajduje się on przy ul. Matejki, gdzie dojeżdża tylko autobus.

 

Ale to nie wszystko, bo na dworcu wciąż będą też działały kasy kolejowe.

– Chcemy by w tych kasach pasażer załatwił nie tylko sprawy związane z podróżą koleją, ale także kupił bilety ZTM – mówi Bajoński.

Zarząd prowadzi też rozmowy w sprawie kolejowych biletomatów. Chodzi oto, by w tych urządzeniach, których stoi na dworcu już kilkanaście, można także kupować bilety na transport miejski. Ten pomysł pojawił się już wcześniej, ale ze względu na wprowadzanie systemu PEKA, przesunięto go w czasie.

– W biletomatach kolejowych jest inny system komputerowy, informatycy będą musieli go dostosować do współdziałania z systemem PEKA – tłumaczy Dyrektor ZTM. Oba podmioty: ZTM i operator kolejowych bieletomatów, będą też musieli porozumieć w kwestii rozliczeń za sprzedane bilety ZTM.

Na razie nie są znane jeszcze żadne terminy zakończenia negocjacji ws. przejęcia Dworca Zachodniego  oraz ws. kolejowych biletomatów.

Źródło: poznan.pl

Zdjęcie: Radomil/ Wikipedia

Dodaj komentarz