Praca w Poznaniu – Jak wygląda rynek pracy w regionie


Wielkopolska to jeden z najlepiej rozwiniętych regionów Polski. Posiada gospodarkę o dużym potencjale, co korzystnie wpływa na tamtejszy rynek pracy. To tam swoją siedzibę ma wiele dużych firm. Szukasz pracy w Poznaniu lub w okolicach? Dowiedz się jak wygląda sytuacja na rynku pracy w tym regionie.

Charakterystyka wielkopolskiego rynku pracy

Województwo wielkopolskie przyciąga pracowników z innych regionów. Sprawdź dlaczego i zobacz najlepsze oferty: Praca Poznań.

Poznań charakteryzuje dynamiczny rozwój. Problem bezrobocia praktycznie tam nie istnieje, a zarobki wciąż rosną. W 2022 roku podobnie jak w poprzednich latach pracodawcy borykają się brakami kadrowymi, szczególnie w zawodach deficytowych. Według danych z raportu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu w regionie brakuje m.in.: kierowców samochodów ciężarowych, murarzy i tynkarzy, pielęgniarek i położnych, robotników budowlanych, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, krawców i pracowników produkcji odzieży i magazynierów.

Jakie branże dominują w regionie? Najwięcej zarejestrowanych firm zajmuje się handlem, naprawą pojazdów samochodowych, budownictwem, przetwórstwem przemysłowym oraz działalnością naukową i techniczną. W 2021 roku najwięcej ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy dotyczyło działalności w zakresie administracji, przetwórstwa przemysłowego, handlu oraz napraw pojazdów samochodowych. Nie brakowało również propozycji od firm budowlanych.

Oferty dotyczyły przede wszystkim pracy fizycznej, a pracodawcy najczęściej poszukiwali magazynierów, robotników gospodarczych, sprzedawców, kierowców samochodów dostawczych i pakowaczy ręcznych. Ponadto w regionie poznańskim wielu pracodawców oferuje pracę zdalną, dodatkową oraz dedykowaną studentom.

Pandemia przyniosła szereg zmian na rynku pracy w Polsce. Firmy, aby przetrwać musiały zmienić dotychczasowe reguły gry i wprowadzić nowe rozwiązania. Najbardziej zauważalną konsekwencją jest większa elastyczność pracodawców w obszarze możliwości pracy zdalnej (home office). Osoby pragnące pracować w trybie zdalnym powinny szukać ofert dla moderatorów social mediów, specjalistów ds. reklamy i marketingu, e-commerce i usług dla biznesu. Ponadto warto również zapytać pracodawcę, czy gwarantuje możliwość pracy w domu.

Wysokość wynagrodzenia w województwie wielkopolskim

Poznań znajduje się w czołówce miast o najwyższych zarobkach w Polsce. Jak na jego tle wyglądają inne miasta województwa? W 2021 roku średnie wynagrodzenie w regionie osiągało kwotę 5 600 złotych. W których miastach odnotowano najwyższe płace? Pierwsze miejsce zajęła stolica województwa – Poznań z przeciętną pensją o wartości 6 250 złotych. Na kolejnym miejscu uplasowała się Piła z medianą na poziomie 5 041 złotych. Natomiast najniższą płacę otrzymywali pracownicy z Leszna.

Podsumowanie

Pracodawcy z regionu poznańskiego potrzebują pracowników wykonujących tzw. zawody deficytowe. Szczególnie pożądani są pracownicy wykonujący pracę fizyczną, choć nie powinno również zabraknąć pracy w branżach notujących najbardziej dynamiczny rozwój: technologia informatyczna, przemysł, handel i logistyka. W stolicy Wielkopolski swoją siedzibę mają m. in. fabryki Solarisa i Volkswagena, które zatrudniają najwięcej pracowników w regionie.

Dodaj komentarz