Poznańskie koziołki trykają się od wieków… Co jeszcze o nich wiemy?


Imiona zostały im nadane w 2002 roku przez słuchaczy Radia Złote Przeboje. Pyrek wziął swoją nazwę od pyry, a Tyrek od tyrania, czyli ciężkiej pracy charakterystycznej dla mieszkańców Poznania. Na koziołkach są wzorowane maskotki lokalnego klubu sportowego Lech Poznań – Ejber i Gzub. Pierwsze imię oznacza mężczyznę silnej postury, nieokrzesanego, chuligana, natomiast drugie – małe dziecko.

Ci, którzy widzieli koziołki stojąc pod wieżą ratuszową, mieli okazję zapoznać się z nimi z tej oficjalnej strony. Niewiele osób jednak wie, jak mieszkają oraz wyglądają od strony „prywatnej”. Ukazane jest to w poniższym filmie:

Najważniejszy symbol turystyczny Poznania to…

Poznański Ratusz

Obecny dom koziołków, czyli Ratusz wybudowano ok. 1300 roku. Pierwotny wygląd budynku różnił się od obecnego, który możemy podziwiać od ok. XVIII wieku”.Pierwsza budowla miała jedno piętro. W XV wieku dodano kolejne kondygnacje, a 100 lat później także wieżę. Budynek był wielokrotnie odnawiany. W 1675 r. piorun trafił w wieżę niszcząc ją wraz z zegarem i koziołkami. Po odbudowie, 50 lat później, została ponownie zniszczona przez huragan. Kolejnych szkód Ratusz doznał w wyniku II wojny światowej. Renowacja trwała ok. 10 lat.

Z Ratuszem wiąże się jeszcze jedna legenda o Królu Kruków. Bolko, syn trębacza, znalazł niegdyś postrzelonego kruka, którym się zaopiekował. Pewnej nocy ptak zmienił się w karła i w dowód wdzięczności podarował chłopcu magiczną trąbkę. Nakazał mu w nią zadąć w momencie niebezpieczeństwa. Kilka lat później bohater tej opowieści zastąpił ojca na stanowisku. Pewnego dnia wroga armia zaatakowała Ratusz. Gdy Bolko zadął w trąbkę, pojawiła się chmara ptaków, która odgoniła napastników. Trąbka zaginęła, ale pozostał hejnał. Z tej okazji wszystkie jednostki lotnictwa poznańskiego mają w swoich znakach kruki.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz