Poznańska firma PTB Nickel wybuduje nowoczesny Ośrodek Radioterapii


Firma budowlana PTB Nickel została generalnym wykonawcą najnowszej inwestycji Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Na początku lutego spółka wygrała przetarg nieograniczony na budowę Ośrodka Radioterapii w Pile. Ofertą w wysokości 20,7 mln zł brutto pokonała pozostałych 14 konkurentów. Nowoczesny obiekt medyczny o powierzchni całkowitej 3,6 tys. m² ma zostać oddany do użytkowania w lutym 2018 r. Projekt budynku przygotowała Spółka Projektowania Architektonicznego Sadowski Sadowska z Poznania.

Ośrodek Radioterapii w Pile_projekt SPA Sadowski Sadowska_3

 

Budowa pilskiego Ośrodka Radioterapii, który ma służyć przede wszystkim mieszkańcom północnej Wielkopolski, jest możliwa dzięki porozumieniu pomiędzy Województwem Wielkopolskim, Powiatem Pilskim, Szpitalem Specjalistycznym w Pile, Wielkopolskim Centrum Onkologii oraz Gminą Piła. Nowoczesny, dwukondygnacyjny obiekt powstanie na działce wydzielonej z istniejącego przy ul. Rydygiera kompleksu szpitalnego. Zgodnie z podpisaną 15 lutego br. umową, PTB Nickel odpowiada za wybudowanie w okresie 24 miesięcy dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni netto ponad 2800 m2, niezbędnej infrastruktury technicznej oraz dróg wewnętrznych i parkingu z 43 miejscami postojowymi, przebudowę istniejącej stacji transformatorowej oraz zagospodarowanie terenu.

– Ośrodek Radioterapii w Pile to jedna z najciekawszych inwestycji dla branży medycznej w naszym portfolio. W przeszłości z sukcesem zmodernizowaliśmy technologicznie skomplikowane obiekty w ruchu, w tym m.in. poznański zakład kapsułek miękkich koncernu GlaxoSmithKline oraz Centrum Medyczne HCP. W Złotnikach wybudowaliśmy w systemie „zaprojektuj i wybuduj” wyposażone w specjalistyczne laboratoria oraz clean roomy Nickel BioCentrum. Jednak w przypadku obiektu w Pile, w którym mają być prowadzone m.in. zabiegi teleradioterapii, po raz pierwszy będziemy współpracowali z Państwową Agencją Atomistyki. W budynku Ośrodka ze specjalnego, tzw. „ciężkiego” betonu wykonamy dwa bunkry, których grubość ścian będzie dochodziła do 2 m – mówi Michał Nickel, prezes PTB Nickel.

Najnowszą inwestycję Wielkopolskiego Centrum Onkologii zaprojektowała Spółka Projektowania Architektonicznego Sadowski Sadowska. Architekci działającego od ponad 26 lat w Poznaniu biura projektowego opracowali do tej pory ponad 100 projektów, w większości związanych z branżą medyczną. Spod ich ręki wyszły m.in. nowe budynki klinik i szpitali w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Toruniu, Żaganiu, Świnoujściu, Obornikach, Ciechocinku, Białymstoku czy Bydgoszczy.

– Budynek pilskiego Ośrodka Radioterapii zaprojektowaliśmy w układzie ortogonalnym. Naszym celem było stworzenie neutralnej bryły, czytelnej i prostej w odbiorze, wpisującej się w charakter istniejących już obiektów. Prosta, jednoznaczna forma została podkreślona poprzez zastosowany na elewacjach materiał – jasny tynk i cegłę, oraz przeszklone wycofania w bryle, które akcentują wejścia. Część techniczną i główne pomieszczenia higieniczno-sanitarne personelu zlokalizowaliśmy na poziomie piwnicy. Na parterze umieściliśmy m.in. dwa bunkry dla akceleratorów wysokoenergetycznych, pomieszczenia symulatora i tomografu komputerowego, hol główny z recepcją i szatnią, poczekalnie i przebieralnie dla pacjentów, gabinety lekarskie i zabiegowe oraz salę dydaktyczną i telekonferencyjną. I piętro zajęły przede wszystkim poradnie i pracownie diagnostyczne oraz poczekalnie. Nad bunkrami akceleratorów zaprojektowaliśmy dach zielony, widoczny z okien wyższego budynku istniejącego szpitala. Część bunkrową z istniejącym kompleksem szpitala połączyliśmy łącznikiem – wyjaśnia architekt Grzegorz Sadowski, projektant pilskiego ośrodka.

Cały obiekt jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. W projekcie ośrodka przewidziano także połączony z częścią bunkrową i diagnostyczną nowoczesny hostel dla pacjentów i gości, z osobnym wejściem w północnej części budynku. Poza 10 dwuosobowymi pokojami z własnymi łazienkami, w hostelu zaprojektowano tzw. dzienną strefę wspólną z aneksem kuchennym, pokojem pielęgniarki oraz pomieszczeniami klubowymi i sanitarnymi.

Budowa Ośrodka Radioterapii w Pile jest drugim – po ośrodku w Kaliszu – etapem realizacji programu „Poprawa dostępności i jakości świadczeń w zakresie radioterapii i onkologii w Województwie Wielkopolskim”, uchwalonego przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Obiekt ma realizować procedury radioterapii onkologicznej, prowadzić poradnictwo onkologiczne oraz szeroko rozumianą profilaktykę nowotworów złośliwych, obsługując dziennie ok. 120-160 pacjentów. Dalsze plany przewidują utworzenie w Szpitalu Specjalistycznym w Pile oddziału onkologii na 22 łóżka, połączonego z Ośrodkiem zamkniętym łącznikiem.

O generalnym wykonawcy:

PTB Nickel Sp. z o. o. od prawie 25 lat z sukcesem działa na polskim rynku budowlanym. Jako generalny wykonawca firma zrealizowała ponad 110 inwestycji na terenie całego kraju. Spółka buduje obiekty mieszkaniowe, przemysłowe, biurowe, sportowe oraz użyteczności publicznej. Posiadany potencjał pozwala jej również na realizację specjalistycznych projektów dla branży spożywczej, logistycznej, motoryzacyjnej i mieszkaniowej. Firma zatrudnia blisko 200 doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych pracowników, dysponuje nowoczesną pracownią projektową oraz rozbudowaną bazą sprzętowo-transportową.

Spółka jest laureatem wielu nagród i wyróżnień – zdobyła m.in. tytuły: „Lidera Polskiego Biznesu”, „Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości” oraz „Gazeli Biznesu”. Obiekty realizowane przez PTB Nickel rokrocznie zyskują uznanie wymagającego jury prestiżowego konkursu „Budowa Roku”. W 2008 r. nagrodę I stopnia i tytuł Budowa Roku otrzymał Park Wodny Octopus w Suchym Lesie pod Poznaniem. W XX i XXI edycji konkursu w kategorii obiekty przemysłowe wyróżniono natomiast zakłady produkcyjne wybudowane przez spółkę dla firm Inline Poland oraz Europoles Polska. W 2012 firma zdobyła aż dwie nagrody II stopnia –
w kategorii obiekty sportowe za realizację kompleksu basenowego w Trzebnicy oraz w kategorii obiekty oświaty za budynek szkoły podstawowej i gimnazjum w Poznaniu. W 2013 r. spółka zdobyła I miejsce w konkursie PIP „Buduj Bezpiecznie” za budowę marketu Leroy Merlin w Złotnikach k. Poznania.

Do najbardziej znaczących realizacji w portfolio PTB Nickel należą: modernizacja należącej do spółki Aquanet SA Stacji Uzdatniania Wody w Mosinie, ośrodek biomedyczny Nickel BioCentrum, Trzebnicki Park Wodny ZDRÓJ, Park Wodny OCTOPUS w Suchym Lesie, korty tenisowe w Lubinie, fabryki dla firm Europoles, Hochland, Kraft Foods, Baxters oraz INLINE, hale produkcyjne dla spółek Metpol i Bowa Polska, pralnie CWS-Boco, biurowce i magazyny parku technologicznego YouNick, budynki Eureka Technology Park I i II oraz Parku Technologicznego Inea Park, Inkubator Biznes i Nauka, biurowiec i sortownia jaj Amigo, nowoczesny kompleks szkolny na poznańskim Strzeszynie Greckim, market Leroy Merlin, salony Mercedesa, BMW i Peugeota, biurowiec wraz z salonem wystawienniczym firmy Matex, rozbudowa zaplecza magazynowego spółki Altom, rozbudowa poznańskiej fabryki koncernu GlaxoSmithKline, modernizacja biurowca Victoria Business Center, oraz szereg inwestycji dla branży deweloperskiej, w tym: luksusowy kompleks mieszkaniowy Warzelnia, osiedle Księżnej Dąbrówki, Zaułek Piątkowski II, budynek mieszkalny Nowe Garbary, Apartamenty Pelikan w Poznaniu, kompleks Kamienica za Teatrem, Apartamenty Górczyn, Dwór Marcelin II.

 Obecnie PTB Nickel realizuje m.in. następujące inwestycje: budowę Ośrodka Radioterapii w Pile, budowę biurowca sieci supermarketów Piotr i Paweł, rozbudowę hali magazynowej z częścią biurowo–socjalną dla firmy PHUP Szeszyccy, modernizację biurowca ENEA Operator oraz budowę budynku mieszkalnego z funkcją handlowo-usługową dla spółki Terra Haus Polna.

 

 

Dodaj komentarz