Poznań walczy ze zmianami klimatycznymi


Retencja w lasach przyczyni się do podniesienia stanu wód gruntowych oraz poprawy pracy sieci kanalizacji deszczowej i systemów otwartych podczas opadów nawalnych. Jest to unikatowa metoda, wzorowana na systemie doprowadzania wód opadowych do rezerwatu Żurawiniec.

Żurawiniec powstał w celu ochrony roślinności torfowiska przejściowego. Ulegał stałej degradacji z powodu zmian klimatycznych oraz postępującej urbanizacji. W 2015 roku został zrewitalizowany dzięki współpracy lokalnej społeczności, Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Zakładu Lasów Poznańskich. Wody opadowe z sieci kanalizacji deszczowej, po oczyszczeniu, kierowane są na tereny leśnie. System ten jest zamykany w okresach zimowych. W wyniku tych działań przywrócono równowagę hydrologiczną na terenie rezerwatu, co doprowadziło do odtworzenia tam roślinności torfowiskowej, zachowania bioróżnorodności i mikroklimatu.

Jak to działa?

Woda deszczowa w związku z uszczelnieniem powierzchni (ulice, place, chodniki) nie jest w stanie wsiąknąć w glebę i spływa do sieci kanalizacji deszczowej. Aby ją wykorzystać np. do retencji leśnej, w pierwszej kolejności należy ją podczyścić. Służą do tego dedykowane urządzenia: osadniki czy separatory. Podczyszczona woda opadowa może już zostać zebrana i skierowana do rozwiązań naturalnych. Działania powodujące opóźnianie i ograniczanie spływu wód, np. poprzez spiętrzenie wody w rowach, podpiętrzanie w zbiornikach, oczkach wodnych i podobnych obniżeniach terenów przynoszą wymierne efekty w postaci poprawy struktury bilansu wodnego i zwiększenia różnorodności biologicznej.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz