Poznań dziękuje walczącym z pandemią


Pandemia przyniosła także nowe problemy społeczne oraz nasiliła te już istniejące. Poznańskie instytucje pomocowe cały czas udzielały jednak wsparcia. Niesienie pomocy najuboższym w warunkach zagrażających zdrowiu to trudne i wyczerpujące doświadczenie. Mimo to pracownicy i opiekunowie socjalni wykonują swoje powinności, wykazując się zaangażowaniem, odwagą i kreatywnością.

W czasie izolacji społecznej nawet zwykła rozmowa może być dla kogoś dużym wsparciem. Dlatego bardzo ważną rolę w walce z pandemią odgrywają wolontariusze, osoby służące pomocą w szpitalach, w ośrodkach pomocy społecznej lub we własnej okolicy, w najbliższym sąsiedztwie. To cisi bohaterowie asystujący seniorom, osobom z niepełnosprawnościami lub przebywającym na kwarantannie w dokonywaniu niezbędnych zakupów, wyprowadzający na spacer psy, wspierający służby medyczne posiłkami. Form pomocy jest tak wiele, jak wiele osób zaangażowało się w bezinteresowne działania, służące wszystkim potrzebującym.

Wśród tych, którym dziękuje Miasto, są również osoby, które wypełniając swoją służbę oddali życie. Zgodnie z danymi, jakie Ministerstwo Zdrowia podało w grudniu 2021 r., wirus SARS-CoV-2 przyczynił się w Polsce do śmierci 251 lekarzy, 201 pielęgniarek, 61 dentystów, 24 położnych, 22 farmaceutów, 7 ratowników, 7 fizjoterapeutów i 6 diagnostów laboratoryjnych. Za tymi liczbami kryją się konkretne osoby, ich historie i rodziny. Przyznanie tytułu Zasłużony dla Miasta Poznania jest dla nich wyrazem wdzięczności, podziwu i szacunku za heroiczną postawę. AW

Fot. Hieronim Dymalski

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz