Poznań dla osób z niepełnosprawnościami


Poznań dla dostępności

Nowy pakiet to nie jedyne wsparcie Miasta dla osób z niepełnosprawnościami.

– W Poznaniu obowiązują „Standardy dostępności” – mówi Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania. – To dokument, który jest zbiorem wytycznych. Najprościej mówiąc, wskazują one jak planować inwestycje i remonty tak, by przestrzeń publiczna była dostępna dla każdego: osób z niepełnosprawnościami, ale także dla seniorów, opiekunów i rodziców z dziećmi w wózkach. Standardy obowiązują wszystkie wydziały urzędu miasta i miejskie jednostki organizacyjne.

Wszystkie nowe inwestycje uwzględniają więc potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Krawężniki są obniżane, stosowane są także fakturowe oznaczenia nawierzchni, np. żółte maty z wypustkami przed przejściami dla pieszych. Na słupach tablic informacji pasażerskiej znajdują się przyciski, które wyzwalają głosową informację o odjazdach tramwajów, a z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku wprowadza się udźwiękowioną sygnalizację świetlną w rejonie przejść. Wszystkie autobusy i większość tramwajów jest przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Pojawia się też coraz więcej tzw. komfortek, czyli pomieszczeń z toaletą i przewijakiem dla osób dorosłych, w których osoby z szczególnymi potrzebami mogą zadbać o swoje potrzeby intymne.

– Urząd Miasta Poznania, by uwrażliwić na potrzeby osób z dodatkowymi potrzebami, szkoli swoich pracowników m.in z zasad uniwersalnego projektowania, dostępności multimediów oraz skutecznej ewakuacji osób z niepełnosprawnościami – mówi Dorota Potejko, zastępczyni dyrektorki Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, pełnomocniczka prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami. – W miejskich budynkach funkcjonują pętle indukcyjne, czyli urządzenia dla osób korzystających z aparatów słuchowych lub implantów. Montowane są też totupointy dla osób z dysfunkcją wzroku – to urządzenia, które ułatwiają poruszanie się po budynku. Urząd zapewnia również tłumacza języka migowego online.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz