Ożywienie na rynku mieszkaniowym


Na rynku nieruchomości rosną ceny mieszkań – indeks średnich cen transakcyjnych wzrósł w ostatnim miesiącu o 1,3 proc. Wzrosła również liczba dokonanych transakcji, podają analitycy z Home Broker. Łącznie w sierpniu dokonano ich o prawie 20 proc. więcej niż jeszcze 2 miesiące temu. Na rynku mieszkaniowym panuje ożywienie. Widać to było na targach nieruchomości, które w miniony weekend na MTP odwiedziły setki zwiedzających.

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich swoją ofertę przedstawili deweloperzy, spółdzielnie mieszkaniowe, firmy budowlane, a także banki i firmy oferujące wyposażenie wnętrz. Na klientów czekało wiele atrakcji i promocji przygotowanych przez wystawców.

Targi w tej edycji były wyjątkowo udane. Na rynku czuć znaczne ożywienie. To zasługa m.in. tańszych kredytów. Klienci szczególnie interesowali się naszym nowym projektem dostępnym w Leśnej Polanie – atrialnym domem parterowym Etiuda. W promocji można go nabyć już za 399 tys. złotych. Klientów, którzy jeszcze nie podjęli decyzji zakupowej serdecznie zapraszamy na drzwi otwarte, które odbędą się w Dąbrówce już w najbliższy weekend. Będziemy dostępni w sobotę i niedzielę od godziny 10.00 do 16.00 – mówi Adam Wędrychowicz ze spółki Linea.

Na sytuację na rynku mieszkaniowym wpłynęło kilka czynników m.in. ośmiokrotne obniżenie stopy procentowej (łącznie aż o 225 punktów bazowych) przez Radę Polityki Pieniężnej oraz łatwiejszy dostęp do kredytów hipotecznych. Luzowanie polityki monetarnej przełożyło się na niskie oprocentowanie lokat  – inwestorzy swój kapitał przenoszą na rynek nieruchomości, licząc na wyższe stopy zwrotu. Niskie koszty zadłużania się sprawiają, że bardzo często czynsz najmu mieszkania wystarcza z nawiązką na opłacenie raty kredytowej i kosztów utrzymania lokalu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się większe nieruchomości.

Na wrześniowej edycji tragów dominowali klienci szukający mieszkań 2, 3, a nawet 4 pokojowych. To duża zmiana w stosunku do zeszłego roku. Duże mieszkania są poszukiwane na własne potrzeby, ale także w celach inwestycyjnych. Takie mieszkanie łatwiej wynająć studentom. W ten trend idealnie wpisuje się nasza inwestycja na Batorego. Zlokalizowana tuż przy uniwersyteckim kampusie jest dobrą propozycją dla studentów oraz osób szukających mieszkania w celach inwestycyjnych – mówi Bożena Taflińska – Tadeusz, ze spółki Agencja Inwestycyjna.

W najbliższych miesiącach należy spodziewać się dalszych wzrostów cen nieruchomości. Popyt napędzają rekordowo niskie stopy procentowe oraz promocyjne ceny zaproponowane przez wystawców na targach. Być może to ostatni moment na nabycie mieszkania w atrakcyjnej cenie.

Na targach swoją ofertę prezentowały między innymi Osada Dopiewiec (więcej na temat tej inwestycji czytaj klikając tutaj), firma Qubika (czytaj tutaj) i Nickel Dewelopment (o nowej inwestycji przy ul. Botanicznej w Poznaniu czytaj tutaj).

Alicja Dahlke, Lech

 

Dodaj komentarz