Odsłonięto ławeczkę Henryka Jordana (zdjęcia)


Ławeczkę doktora Henryka Jordana odsłonięto na terenie Ogrodu Jordanowskiego nr 2, który zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ul. Przybyszewskiego i Bukowskiej w Poznaniu. Wstęgę przecinał m.in. były piłkarz Lecha Piotr Reiss, którego ławeczka stoi…  obok. Po uroczystości odbył się mecz aktorzy kontra dziennikarze. Patronem medialnym wydarzenia był dwutygodnik „Nasz Głos Poznański”.

Ławeczka Jordana 061

 

Co roku na terenie Ogrodu Jordanowskiego nr 2 odsłaniana jest ławeczka, a każda upamiętnia niezwykłą osobę. Pierwsza ławeczka poświęcona była prezydentowi miasta Maciejowi Frankiewiczowi, a rok temu odsłonięto ławeczkę legendy Lecha Poznań, czyli Piotra Reissa – galeria zdjęć z uroczystości – kliknij tutaj. Tym razem dyrektor Ogrodu Jordanowskiego nr 2 Grażyna Lück-Kubalewska zaprosiła w sobotę, 13 czerwca o godz. 16:00 na uroczyste odsłonięcie ławeczki doktora Henryka Jordana.

Przypomnijmy, że doktor Henryk Jordan żył w latach 1842-1907 i był wielkim społecznikiem oraz pionierem wychowania fizycznego w Polsce. Był również profesorem ginekologii i położnictwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Znany jest głównie z zakładania ogrodów zabaw dla dzieci, tzw. Ogrodów Jordanowskich. W 1936 roku został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Po odsłonięciu ławeczki doktora Henryka Jordana z udziałem przedstawicieli rady miasta Poznania i Piotra Reissa odbyła się kolejna impreza z cyklu „Kolorowych meczów”. Tym razem na orliku zmierzyły  się zespoły poznańskich aktorów i dziennikarzy TVP, w której drużynie zagrał gościnnie Sławomir Lechna, redaktor naczelny „Naszego Głosu Poznańskiego”. Spotkanie symbolicznym kopnięciem rozpoczął Piotr Reiss. Prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, ostatecznie jedna bramką zwyciężyli dziennikarze.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, a patronat medialny sprawują m.in.: Telewizja Polska, Nasz Głos Poznański.

Zdjęcia Andrzej Deja

Dodaj komentarz