Nowoczesne operacje w szpitalu im. J. Strusia


Odpowiednia dla każdego

Część pacjentów, którym wszczepiana jest endoproteza, to osoby zmagające się z reumatoidalnymi uszkodzeniami stawu. Jednak większość – ok. 80 procent – ma uszkodzenia pourazowe, wynikające np. z wcześniejszego złamania nogi w kostce. Dla nich nowoczesna endoproteza jest szczególnym ułatwieniem. Dzięki bowiem jej nowatorskiej konstrukcji łatwiej dobrać jej wielkość. To ważne, ponieważ kość przed złamaniem i po nim może mieć różne, czasem nietypowe wymiary.

– Endoproteza składa się z trzech części: skokowej, piszczelowej i dopasowanej do nich wkładki. Każda z tych części występuje w różnych rozmiarach i grubościach tak, by można było dobrać produkt jak najlepszy dla konkretnego pacjenta – wyjaśnia Gennero Rubino. – W praktyce jest to tak wygodne, jak wejście do sklepu i wybranie dla siebie bluzy w odpowiednim rozmiarze. Tyle, że stoją za tym dziesiątki wcześniejszych badań, pomiarów i analiz. Dzięki nim możemy odpowiednio dopasować komponenty.

Pierwsze operacje odbyły się w poniedziałek, ale poznańscy chirurdzy są przekonani, że wkrótce będą kolejne. Zwłaszcza, że koszt protezy i zabiegu jest refundowany przez NFZ.

– Każda metoda, która polepsza jakość życia pacjentów urazowych, jest bardzo korzystna – podkreśla dr Mariusz Stawiński, zastępca dyrektora szpitala im. J. Strusia. – Zwłaszcza, gdy powoduje, że pacjent nie cierpi i szybko może wrócić do zdrowia. Cieszymy się, że takie zabiegi mogą być u nas stosowane – zwłaszcza, że urazy stawu skokowego są bardzo częste. Mamy nadzieję, że będzie to u nas stała procedura. AW

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz