Na czym polega streaming konferencji?


Konferencje już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń naukowych i eventów firmowych. Organizują je przedstawiciele świata nauki, przedsiębiorcy, a także stowarzyszenia branżowe. Udział w takich imprezach to okazja do poszerzania horyzontów, ale też poznania nowych ludzi i nawiązania kontaktów, zwłaszcza podczas imprez dużego formatu. W trakcie konferencji w tym samym miejscu i czasie spotykają się wszyscy zainteresowani danym tematem – zarówno „twórcy”, jak i odbiorcy. W ostatnich latach znacząco zyskała na popularności realizacja wydarzeń online. Organizatorzy na różne sposoby przygotowują swoje eventy w sieci. Moda na live streaming rozkwita, a dzięki odpowiednim narzędziom przygotowanie wirtualnego wydarzenia jest prostsze niż nam się wydaje.

W swiecie wydarzeń online. Na czym polega streaming konferencji?

Konferencje online – jakie są zalety takiego rozwiązania?

Uczestnictwo w wirtualnych konferencjach wnosi wiele wartościowej wiedzy i daje szereg dodatkowych korzyści. Biorąc udział w takich imprezach, zyskujemy nowe znajomości, nowe pomysły, a czasami i nowych klientów czy partnerów biznesowych. Może się okazać, że poznamy w ten sposób kogoś, kto nas zainspiruje, albo może dowiemy się, kto jest naszym największym konkurentem. Z punktu widzenia uczestników takie spotkania zapewniają znacznie większy komfort i elastyczność. Nie trzeba tracić czasu na dojazdy i szukanie noclegu, gdy impreza odbywa się poza miejscem zamieszkania, ani przejmować się korkami. Podczas wirtualnej konferencji możemy usiąść w wygodnym fotelu, popijając kawę lub herbatę z ulubionego kubka. Wydarzenia online zapewniają kontakt bez ograniczeń: znikają bariery geograficzne czy różnice czasowe. Dla organizatorów ten rodzaj spotkań to przede wszystkim możliwość zachęcenia do udziału większej liczby osób z grupy docelowej. Jednocześnie eventy online’owe są łatwiejsze do ewaluacji, która jest bardzo ważnym aspektem realizacji takich przedsięwzięć.

Live streaming konferencji – co to jest i jakie możliwości daje?

Ideą wirtualnego wydarzenia jest stworzenie niezapomnianego doświadczenia widzów. Trudnością, która pojawia się podczas realizacji takich projektów, jest m.in. zaangażowanie publiczności i interakcja. Podczas wydarzeń online możemy wykorzystać live streaming. Jest to technologia opierająca się na przekazywaniu materiału audiowizualnego z danego wydarzenia w czasie rzeczywistym, która zapewnia transmisję na najwyższym poziomie. Od kilku lat takie rozwiązanie cieszy się coraz większym powodzeniem. Dzięki zastosowaniu streamingu konferencji można nie tylko dotrzeć do większej liczby osób, ale też nawiązywać kontakt z odbiorcami na żywo. W trakcie wydarzenia mogą oni nie tylko oglądać transmisję, ale też komentować, dyskutować, czy zadawać pytania, wykorzystując swoje komputery, tablety czy komórki.

Czego potrzebujemy do przeprowadzenia konferencji online?

Do przeprowadzenia konferencji w Internecie potrzebujemy odpowiedniego zaplecza technicznego. Podstawą jest prawidłowe oświetlenie i dźwięk. Zarówno nagłośnienie, jak i oświetlenie danej imprezy wymaga zastosowania sprzętu odpowiedniego do jej specyfiki. Najlepiej sprawdzają się tutaj rozwiązania profesjonalne jak nagłośnienie estradowe. Szerokie zastosowanie podczas organizacji eventów online znajdują także ekrany LED, transparentne ekrany diodowe oraz telebimy. Organizacja konferencji online dla kilkuset osób to niemałe wyzwanie, dlatego warto przygotowywać je we współpracy z kimś, kto ma w tym doświadczenie. Na rynku działa wiele firm zajmujących się techniczną obsługą wydarzeń wirtualnych i hybrydowych. Wiele z nich oferuje również usługi dodatkowe, m.in. wynajem telebimów na konferencje, targi, wystawy czy akcje promocyjne. Dynamiczny rozwój nowych technologii sprawił, że możemy dziś tworzyć transmisje online nieodbiegające jakością od standardów oferowanych przez stacje telewizyjne. Wirtualne wydarzenia mogą wyglądać dziś równie profesjonalnie co ich „tradycyjne” odpowiedniki, czyli eventy stacjonarne.

Dodaj komentarz