PORADY Klimatyzacja nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo


Coraz więcej samochodów, którymi podróżują Polacy, jest wyposażona w klimatyzację. Kierowcy włączają ją w upalne dni, aby schłodzić wnętrze pojazdu. Jednak eksperci zalecają częstsze korzystanie z tego urządzenia, dzięki czemu można jeździć nie tylko komfortowo, ale również bezpieczniej i jednocześnie przedłużyć żywotność urządzenia.

nissan

Wiele osób korzysta z klimatyzacji tylko latem, kiedy są duże upały. Jednak klimatyzacja ma do spełnienia jeszcze jedno ważne zadanie, czyli osuszanie powietrza. Dzięki temu zapobiegamy parowaniu szyb w czasie opadów deszczu i możemy podróżować  znacznie bezpieczniej mając zapewnioną dobrą widoczność – mówi Sebastian Ugrynowicz, Kierownik Serwisu Nissan Auto Club w Poznaniu.

Według ekspertów z klimatyzacji należy korzystać przynajmniej raz w tygodniu. Po pierwsze pozbędziemy się nadmiaru wilgoci. Po drugie częsta praca tego urządzenia zapobiega zatarciu się sprężarki, która jest jedną z najważniejszych części klimatyzacji. Powinniśmy także w sposób rozważny korzystać z klimatyzacji. Specjaliści zalecają, aby ustawiać temperaturę w samochodzie o 5 do 8 stopni Celsjusza niższą niż na zewnątrz. Dzięki temu nie zwiększamy znacznie zużycia paliwa i zmniejszamy ryzyko wystąpienia ewentualnego przeziębienia.

Warto także raz w roku zlecić sprawdzenie funkcjonowania klimatyzacji specjalistycznemu serwisowi. Dotyczy to zarówno urządzenia sterowanego manualnie, jak i tych automatycznych i półautomatycznych. – Dokładny test trwa zaledwie kilkanaście minut. Sprawdzamy wówczas czy należy wymienić płyn w klimatyzacji, odgrzybić ją, czy też założyć nowy filtr pyłkowy.  Dzięki temu nie tylko poprawimy pracę samej klimatyzacji, ale zyskamy również przyjemny zapach w kabinie. Jeżeli konieczna będzie wymiana jakiegoś podzespołu klimatyzacji, to ten czas wydłuży się tylko nieznacznie, ponieważ praktycznie wszystkie niezbędne podzespoły mamy pod ręką – przekonuje Sebastian Ugrynowicz z Nissan Auto Club w Poznaniu.

Systematyczne serwisowanie klimatyzacji pozwoli zaoszczędzić pieniądze na poważną naprawę zaniedbanego układu oraz może wyeliminować objawy alergiczne, które mogą się pojawić w przypadku używania nieodpowiednie konserwowanej klimatyzacji. – Na dodatek odpowiednio funkcjonujący układ chłodzenia wykazuje mniejsze zapotrzebowanie na energię, a tym samym zmniejsza się zużycie paliwa – dodaje Sebastian Ugrynowicz.  Paweł Mikos

Dodaj komentarz