Jest pakiet antysmogowy dla gminy Buk


– Promować i instruować mieszkańców o możliwościach dofinansowania do wymiany źródeł ogrzewania oraz termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych, co zapewnia rządowy program „Czyste powietrze”. Działanie to podejmie powołany pełnomocnik burmistrza przy udziale służb i instytucji  rządowych.

– Stworzyć system powiadamiania, zgłaszania i podejmowania interwencji oraz sposobu systematycznych kontroli w przypadkach palenia śmieci i odpadów na terenie gminy. Działanie to przewidziane jest dla burmistrza, pełnomocnika, urzędników i służb policji.

– Wystąpić do wielkopolskich parlamentarzystów z apelem o dopracowanie przepisów i odpowiednie uszczelnienie systemu kontroli punktów sprzedaży opału, w celu przeciwdziałania sytuacjom dopuszczającym sprzedaż produktów węglowych niespełniających norm ekologicznych.

Opr. Sylwia Lechna

Czytaj także:

Bezkarnemu zadymianiu mówią „nie”

Uwaga, w gminie Buk zabójcze powietrze! Lepiej nie wychodzić z domów!!!

Rekord smogu w Buku: normy przekroczone o prawie 1000 procent!

 

 

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

1 komentarz

  1. Łukasz pisze:

    Dobrze że coś się robi, ale program nie do końca jest dopracowany. Mieszkańcy chcący skorzystać z programu wymiany pieców nie mają alternatywy. Narzuca się wymianę pieca tylko na piec gazowy. A liczne kamienice naszego miasta często budynki ponad stuletnie mają ogromną kubaturę spowodowaną wysokimi pomieszczeniami. Pomijając fakt, że takich powierzchni nie ogrzeje piec gazowy ponieważ gaz ziemny jest mało kaloryczny, kogo będzie stać na opłacenie rachunku za takie ogrzewanie. Prosty przykład stanowi nowowyremontowana sala miejska mieszczącą się w żydowskiej bużnicy którą ma nowoczesne ogrzewanie gazowe, ale niestety podczas zimowych sesji rady miasta było tam zimno. Warto pomyśleć i zmienić nieco zasady udzielania dotacji i dopuścić montowanie pieców 5 klasy np na pellet które są równie ekologiczne jak piece gazowe

Dodaj komentarz