Jakie mieszkania są najszybciej wynajmowane?


Coraz częściej o szybkim wynajmie nieruchomości decyduje jej standard. Nawet studenci szukają dziś przestronnych, luksusowych mieszkań z miejscem parkingowym. Standard lokum i lokalizacja to dwie cechy o których powinni myśleć inwestorzy decydujący się zarabiać na wynajmie nieruchomości.

kamienica

 

Jeszcze niedawno w ofertach wynajmu królowały tanie pokoje w przybudówkach.  Mały wybór mieszkań i olbrzymi popyt sprawiały, że każde nawet najmniej atrakcyjne mieszkanie wynajmowało się bardzo szybko.  Dziś wynajmujący są bardziej wybredni i duża wagę przywiązują do standardu nieruchomości.

Powodów takiej sytuacji jest kilka. Po pierwsze zmienił się rynek. Wybór lokali na wynajem jest bardzo duży. Po drugie zmienił się klient. Studenci są największą grupą, która wynajmuje mieszkania w Polsce i napędzają rynek najmu.  Jeszcze niedawno najważniejszym kryterium wyboru nieruchomości stanowiła dla nich cena. Widać, że ta tendencja się odwraca. Już ponad 5% studentów szuka mieszkań z najwyższej półki, wynika zdanych Lion’s Bank i Home Broker. Wynajmujący nie wybierają lokali w blokach z wielkiej płyty, ale atrakcyjne lokale w kamienicach w centrach miast lub mieszkania w nowym budownictwie.

Rynek najmu bardzo się zmienił. Czasami w ofercie nadal znajdziemy mieszkania ze starymi meblościankami, kredensami czy skrzypiącymi łóżkami. Jednak takie nieruchomości zwykle bardzo długo czekają na chętnych, a ich cena jest zdecydowanie niższa niż średnia rynkowa. Obecnie wynajmujący szukają mieszkań z szybkim internetem, nowoczesnym umeblowaniem, telewizorem. Atutem jest również miejsce parkingowe – mówi Janusz Grygier, pośrednik nieruchomości.

Kolejnym kluczowym dla studentów elementem jest lokalizacja. Przede wszystkim bliskość do centrum oraz dostępność środków komunikacji miejskiej. Wynajmujący zwracają uwagę także na punkty usługowe i handlowe oraz prestiż dzielnicy.

-Nieruchomością idealną na wynajem dla wymagającego klienta jest nasza inwestycja na Sołaczu. Kameralna kamienica o nazwie Casa Fonte znajduje się przy spokojnej ulicy Źródlanej w pobliżu rozwiniętej infrastruktury usługowo-handlowej. Dojazd do centrum zajmuje tylko kilka minut. W ofercie znajdują się przestronne mieszkania 2 oraz 3 pokojowe oraz dwupoziomowe mieszkania 4 pokojowe – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. – Dla komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców teren nieruchomości został ogrodzony i zamknięty. – dodaje Taflińska-Tadeusz.

Bardzo ważnym warunkiem szybkiego wynajmu jest funkcjonalność i standard mieszkań. Pierwszeństwo u wynajmujących mają lokale w nowym budownictwie. W najbliższych miesiącach można się spodziewać zwiększonej rotacji wśród na rynku wynajmu. Przyczyną ruchu będą sezonowe zmiany mieszkań przez studentów, którzy po pierwszej sesji i po rozeznaniu się z nowym miejscem i miastem będą chcieli albo zmienić nieruchomość na taką położoną w korzystniejszej lokalizacji albo na  lepszy standard.

Dodaj komentarz