Jak sadzić i przycinać maliny?


Dorodne, czerwone bądź żółte maliny są wybornym przysmakiem, który najlepiej smakuje zerwany prosto z krzewu. Naturalnie, najlepsze są soki oraz nalewki z malin z własnego ogrodu. Wbrew powszechnej opinii, uprawa malin w ogrodzie nie jest wcale trudna, dlatego tak wiele osób decyduje się posadzić maliny, nawet w małym ogródku. Jednak jak sadzić maliny, aby cieszyć się ich urodzajem? I jak przycinać maliny w swoim domowym ogrodzie?

Maliny w ogrodzie – jak wybrać najlepsze sadzonki?

Sadzonki malin ogrodowych można zakupić w internetowym sklepie ogrodniczym. Świetnym wyborem będzie jeden z największych i najchętniej wybieranych takich sklepów – https://www.podkarpackiesady.pl/25-maliny-i-jezyny. Obecnie na rynku dostępnych jest kilkaset różnych odmian malin, które można zakupić w trzech wersjach:

– Balatonowej,
w pojemniku,
z nagim korzeniem.

Maliny wersji balatonowej oraz w pojemniku można sadzić od wiosny do jesieni. Natomiast sadzonki malin z nagim korzeniem, są dużo bardziej podatne na różnego typu uszkodzenia. Jak sadzić maliny, aby przyjęły się w ogrodzie?

Jak sadzić maliny i gdzie będzie najlepsze dla nich miejsce?

 Uprawianie malin w przydomowym ogródku nie jest trudne i bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem nawet początkujący sadownik. Jednak jak sadzić maliny, aby osiągnąć efekt w postaci dużej liczby smacznych owoców. Maliny w ogrodzie muszą być posadzone na słonecznym stanowisku, dzięki temu będą mniej narażone na szkodniki, a tym samym uprawna malin w ogrodzie będzie bardziej ekologiczna.

Dla wielu odmian malin, najlepsze będzie słoneczne stanowisko. Jednak są odmiany malin ogrodowych, które preferują stanowisko w półcieniu, bądź przejściowo zacienione. Wszystkie gatunki maliny w ogrodzie powinny być sadzone na stanowisku osłoniętym od wiatru, dzięki temu nie trzeba będzie obawiać się o przemarznięcie krzewów. Najbardziej krzewom malin w ogrodzie szkodzą: zimny, mroźny wiatr oraz marcowo-kwietniowe przymrozki.

Gleba

Maliny w ogrodzie najlepiej jest sadzić w lekko wilgotnej, przepuszczalnej glebie o poziomie 6,5 pH. Jeśli gleba w której sadzone są maliny jest zbyt uboga w składniki mineralne, należy wtedy glebę wzmocnić nawozem wieloskładnikowym bądź ekologicznym kompostem.

Sadzenie malin – kiedy najlepiej?

Najlepszą porą do sadzenia malin jest wczesna jesień – dopóki temperatura nie spada poniżej 4°C. Krzewy malin, które są posadzone na jesień, dużo lepiej radzą sobie na wiosnę. Jednak maliny sadzone na jesień należy zabezpieczyć, aby nie przymarzły.

Pielęgnacja malin w ogrodzie

Krzewy malin nie posiadają dużych wymagań, lecz dzięki stosowaniu podstawowych zasad można zwiększyć ilość malin w przydomowym ogródku. Do podstawowych zasad w pielęgnacji malin zalicza się:
podlewanie malin – maliny preferują wilgotne podłoże z powodu zbyt płytkich korzeni;
ściółkowanie – najlepiej do tego nadają się liście bądź agrowłóknina;
nawożenie – najlepiej dobrać skład nawozu do rodzaju gleby;
palikowanie – maliny niezależnie od rodzaju, lubią mieć oparcie w postaci palika czy sznurka, po którym mogą się piąć.

Jak przycinać maliny, aby lepiej owocowały?

Przycinanie malin jest trochę skomplikowane, ponieważ nie ma jednego terminu na cięcie malin. Zatem jak przycinać maliny, aby miały lepsze i większe owoce? Cięcie malin zależy od kilku czynów, jednak najczęściej przycina się maliny:
dwuletnie – przycina się nowe pędy,
jednoroczne – przycina się stare pędy.

Maliny powinniśmy przycinać bardzo umiejętnie, aby przeciwdziałać szkodliwemu zjawisku – zamieraniu pędów.

Przycinanie malin dokonuje się z reguły dwa razy do roku. Pierwsze przycinanie malin w ogrodzie wykonuje się wczesną wiosną, a drugie późną jesienią. Wiosenne cięcie malin w ogrodzie ma znaczenie czysto pielęgnacyjne- usunięcie uschłych pędów, takie cięcie należy wykonać najpóźniej do połowy maja.

Wiosną maliny wypuszczają także tzw. pędy boczne. Jak przycinać maliny na wiosnę? Pędy boczne należy ucinać 10-15 cm nad ziemią. Dzięki temu maliny w ogrodzie będą dużo lepiej kwitły, a tym samym lepiej owocowały. Wiosenne cięcie malin jest ważne również aby maliny nie rozprzestrzeniały się zbyt mocno na boki.

Uprawa malin w ogrodzie nie jest trudna i nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Jednak wystarczy odpowiednio zadbać o maliny, aby otrzymać dużo więcej smacznych owoców na domowe przetwory.

Źródło:

Dodaj komentarz