W ogniu jest coś oczyszczającego, co przyciąga nasz wzrok. Widok spalania drewna i płynące z niego ciepło to rzecz jedyna w swoim rodzaju. Aby cieszyć się jakościowym i długo bijącym ogniem należy wiedzieć, jak dobrze i efektywnie palić w kominku. Nadmiar unoszących się kłębów dymu z całą pewnością nie jest niczym dobrym. Do odpowiedniego rozpalenia nie wystarczy tylko drewno i zapałki, przyda się również odpowiednia wiedza. W tym artykule dowiesz się, jak efektywnie i ekonomicznie rozpalać w swoim kominku.
Jak wybrać drewno do kominka? Krótkie vademecum wiedzy
Nie tylko dla wrażeń estetycznych decydujemy się na zakup kominka. Ta decyzja jest podparta także chęcią zapewnienia sobie przyjemnego, ciepłego miejsca. Własnoręczne rąbanie drewna, podkładanie i rozpalanie to rytuał, który ma coś w sobie. Ale jak właściwie do tego podejść? Warto zacząć tutaj od samego drewna. Surowiec musi być jakościowy, w przeciwnym wypadku niezależnie od techniki, zawsze wynik będzie niesatysfakcjonujący. Sięgaj zawsze po drewno opałowe. Dlaczego? Ponieważ wiele gatunków musi długo przeleżeć w odpowiednich warunkach, aby przeschły. Jak wiadomo, mokre drewno nie daje zbyt dużo ciepła, a sam proces spalania nie jest jakościowy. Czas sezonowania powinien wynosić od 1 do nawet 3 lat. Tylko wysokokaloryczne drewno, takie jak buk, jabłoń, śliwa czy dąb zapewniają długotrwałe efekty cieplne. Tak więc zawsze zwróć uwagę na jakość opału. Najlepsze są po prostu gatunki liściaste, ponieważ zawierają mniej żywicy. Zadbaj także o odpowiednie pocięcie drewna, co najmniej na ćwiartki. To ograniczy nadmiar dymu.
Sztuka szybkiego rozpalania w kominku. Która technika jest najskuteczniejsza?
Zamykając już temat drewna, warto nadmienić jeszcze, że miękkie drewno (sosna, świerk) nadaje się tylko do rozpałki. Co do samej metody rozpalania; wymienia się dwie techniki. To palenie od dołu i od góry. Jeśli oczekujesz szybkich efektów i ekologii, to zawsze rozpalaj od góry. Druga technika jest czasochłonna i nieekonomiczna. Jak wygląda proces właściwego podpalania drewna? Na dnie ułóż kawałki drewna, a na nich podpałkę, czyli stos cienkich i drobno posiekanych szczap. Pamiętaj, aby zapewnić głównym polanom dostęp do powietrza. Wystarczy, że ustawisz główne drewno w kilkucentymetrowym oddaleniu od siebie. Ten sposób jest wygodny, ponieważ gdy ogień już złapie, możemy rozkoszować się skutecznym spalaniem. Oczywiście pomóc sobie możesz, wykorzystując dobrą rozpałkę. Warto wiedzieć, że czasem nie technika jest powodem złego spalania, a nasz kominek. Im jest lepszy jakościowo, tym bardziej ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Szukasz najlepszych oraz budżetowych rozwiązań? Sprawdź więc kominki od firmy Centrum Kominkowe. Znajdziesz ich pod adresem https://centrumkominkowe.com/, gdzie natrafisz także na wiele ciekawych rodzajów kominków.